czwartek, 15 maja 2014

Zdrowe stawy biodrowe - USG stawów biodrowych

Po urodzeniu noworodek badany jest przez lekarza pediatrę lub neonatologa. Lekarz przeprowadza między innymi ocenę stawów biodrowych, aby wykluczyć dysplazję. Mówi się o dwóch powodach powstania wady stawów biodrowych: czynnik mechaniczny, działający niekorzystnie na staw biodrowy w łonie matki lub po urodzeniu i wady wrodzone – nieprawidłowa budowa. 

Jak wychodzimy z Maluszkiem ze szpitala dostajemy skierowanie do poradni preluksacyjnej, o którym pisze tutaj http://polkamatkaa.blogspot.com/2014/02/blog-post.html  
W poradni bada się stawy biodrowe ręcznie i obrazowo. My z Alicją już dawno jesteśmy po badaniu USG stawów biodrowych, które jest bezbolesne i trwa bardzo krótko. Alicja nie ma problemów ze stawami, a ortopedę mamy odwiedzić w celu zbadania stawów dopiero jak zacznie chodzić:)

Jeśli okaże się, że nasz Maluszek ma kłopoty ze stawami stosujmy się do zaleceń i wskazówek lekarza ortopedy. Pamiętam, że Syn koleżanki miał zakładaną na noc takie majtki ortopedyczne "szeroką pieluchę". 

Co należy zapamiętać aby nasz Maluszek miał zdrowy kręgosłup i stawy? 

Warto pamiętać, że można nosić dzieci na biodrze z szeroko rozstawionymi nóżkami, nie należy ,,zmuszać” do wczesnego siadania czy chodzenia, trzeba pilnować prawidłowego doboru ubranek ( luźne!!!) i bucików, nie są wskazane chodziki. 

Przydatny film:  

Zalecany sposób noszenia starszego niemowlęcia na biodrze - wymusza swobodne rozstawienie nóżek dziecka na boki (odwiedzenie w stawach biodrowych), co jest korzystne dla prawidłowego rozwoju stawów biodrowych niemowlęcia.
 
Źródło: http://pediatria.mp.pl/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/show.html?id=57411


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku, lubię z Tobą rozmawiać...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...