wtorek, 23 czerwca 2015

Łódź - co warto zobaczyć w Łodzi?

Łódź to jedno z najstarszych polskich miast. Przez kilka wieków była miastem przemysłowo-handlowym, największy rozgłos przyniosła jej rola ośrodka tkackiego i sukienniczego. Warto zobaczyć to wyjątkowe miasto - uwagę szczególnie przyciąga fabryczna zabudowa z czerwonej cegły.

Zapraszam na mój przewodnik po Łodzi, czyli co muszę zobaczyć w Łodzi:) Dziś ulica Piotrkowska najbardziej reprezentacyjna i jednocześnie najdłuższa ulica handlowa w Europie, ulica w Łodzi...

Fortepian RubinsteinaŁódź Bajkowa projekt szczególnie skierowany dla najmłodszych turystów, w ramach którego tworzony jest rodzinny szlak turystyczny po mieście Łodzi śladami małych pomników przedstawiających postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for. Docelowo „Łódź Bajkową" ma tworzyć 17 rzeźb z brązu. W ramach projektu wyemitowano także lokalną monetę „Łódka" z podobiznami wybranych bajkowych postaci. Pomysłodawcą projektu jest Piotr Trzankowski. Więcej tu Bajkowy szlak.

Pomnik MISIA USZATKA ul. Piotrkowska 87, przed siedzibą Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi i Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Łodzi


Aleja Sław czyli Aleja Gwiazd, upamiętnia blisko 50 polskich aktorów, reżyserów, scenografów i operatorów filmowych.


Ławeczka Tuwima przy Piotrkowskiej 104, Tuwim związany jest z Łodzią, tu urodził się, mieszkał i tworzył.  Spiżowy pomnik autorstwa Wojciecha Gryniewicza odsłonięty 10 kwietnia 1999 roku  przed Pałacem Juliusza Heinzla w Łodzi. Przypominam najmłodszym, że to Tuwim jest autorem popularnych wierszy dla dzieci, m.in. Lokomotywa, Ptasie radio, Słoń Trąbalski, Bambo.


Piotrkowskiej 137 przysiadł na swoim kufrze podróżnym autor „Ziemi obiecanej” Władysław Reymont. „Kufer Reymonta” odlany jest z brązu i waży ok. 300 kg.
OFF Piotrkowska to unikalny w skali ogólnopolskiej projekt skupiający przedstawicieli przemysłów kreatywnych. W jednym miejscu swoje podwoje otworzyły pracownie projektantów mody, designu, architekci, kluby muzyczne, restauracje, przestrzenie wystawiennicze, sale prób, showroomy, concept store i klubokawiarnie. Przy Piotrkowskiej 138/140 powstał najmodniejszy dziś w Łodzi punkt na kulturalnej mapie miasta. Na terenie dawnej fabryki bawełny Franciszka Ramischa realizowany jest projekt, którego celem jest stworzenie alternatywy dla głównego konsumenckiego nurtu, kształtującej ten obszar na wzór bohemy tętniącej życiem tylko w sobie właściwym tempie.


2 komentarze:

  1. Łódź - fantastyczne miejsce. Nie wszystkie dzielnice zachęcają do odwiedzin, ale faktycznie jest co zwiedzać. Dodatkowo pełno miejsc, gdzie można bardzo tanio a zarazem bardzo dobrze się najeść. Mam dwa ulubione miejsca na Piotrkowskiej - i co muszę zaznaczyć, bardzo przyjazne dla rodzin z dziećmi, szczególnie dla matek karmiących :)

    Klimat w tym mieście jest bez wątpienia fantastyczny :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się :) ludzie wspanialy klimat tam tworzą.

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku, lubię z Tobą rozmawiać...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...