poniedziałek, 8 września 2014

Wyprawa na basen

Alicja szykuje się na basen - od 17 września uczy się pływać:)

Wyczytałam, że pływanie wzmacnia mięśnie dziecka i rozwija koordynację ruchową, wycisza i relaksuje oprócz tego dostarcza dużo zabawy. Zabawa w wodzie wpływa na rozwój emocjonalny dziecka. Niemowlak staje się pewny siebie i odważny. Umacnia się jego więź z rodzicami, to przecież kilkadziesiąt minut spędzone na zabawie z Mamą albo Tatą.

Jak przygotować Maluszka na taką wyprawę?

Jak sama wiesz, niemowlę uwielbia pluskać się w wodzie, moja Ala nie chce wyjść z wanny. Podobno do 8 miesiąca życia u dziecka utrzymuje się naturalny odruch obronny, który polega na tym, że w chwili zanurzenia główki pod wodę nie otwiera ust, co za tym idzie nie może się zakrztusić wodą. Odruch ten niestety zanika, dlatego warto zabrać Malucha wcześnie na basen by zaszczepić mu zamiłowanie do wody i pływania.

Pediatrzy zalecają - najwcześniej można zabrać niemowlaka na basen, jak ma 3-4 miesiące - dziecko  nabierze odporności, sił fizycznych i rozwinie swoje zdolności motoryczne. Wyczytałam, że basen pomaga dzieciakom ze wzmożonym napięciem mięśniowym. Pamiętaj, w każdym wypadku należy dopytać się lekarza pediatry czy nasz Szkrab może uczęszczać na zajęcia pływania. Upewnij się, czy Maluch może już zostać pływakiem. Przeciwwskazania do korzystania z basenu: choroby skóry, uczulenia, refluks żołądkowo-przełykowy, katar, nawracające infekcje ucha, zapalenie górnych dróg oddechowych.

Przed wizytą na basenie przygotowania, czyli mokra zaprawa...

Przed wizytą na basenie postanowiłam przyzwyczaić Alicję do wielkiej wody, pluska się w dużej wannie i pod prysznicem, taka zabawa w wanie albo pod prysznicem stanowi fantastyczną zaprawę przed prawdziwym basenowym szaleństwem.




Niezbędnik Małego Pływaka, czyli co spakować do torby...

Najlepiej rzeczy dla Maluszka i dla Mamy spakować w dwie oddzielne torby, albo reklamówki.

Dla Ali:
- ręcznik
- czepek
- pieluchy na basen, czyli specjalne wodoodporne pieluszki do pływania (my mamy Huggies)
- woreczki foliowe na mokre rzeczy
- komplet dodatkowych ubrań
- płyn do kąpieli, aby zmyć ze skóry dziecka chlor (my mamy piankę do kąpieli ZEPTER, ma bardzo poręczne opakowanie i doskonale nadaje się pod prysznic)

Reszty dowiemy się na miejscu - bo słyszałam, że przyda się jakiś spray do uszu i  sól fizjologiczna do oczu. (P.S. Tego nie trzeba:)


Dla mnie:
- ręcznik
- kostium kąpielowy
- czepek
- woreczki foliowe na mokre rzeczy
- kosmetyki
- suszarka


Nasze zajęcia rozpoczynają się o godzinie 17.00, na szczęście basen mamy bardzo blisko. Musimy pamiętać, że najlepiej szaleć w wodzie godzinę po posiłku, nie można iść z pełnym albo bardzo pustym brzuszkiem.


Na basenie.

W przebieralni - najlepiej zanim rozbierzesz Maluszka przygotuj siebie, aby dziecko nie zmarzło... Małego Pływaka opatul ręcznikiem i zdejmij go dopiero w wodzie... Do wody wchodzimy razem, sprawdzając czy Pływaczek czegoś się nie boi, oswajamy z wodą, mówimy co się w danej chwili dzieje.

Po basenie w przebieralni, czyli dobra organizacja...

Po wyjściu z wody staramy się szybko wysuszyć Maluszka. Wysuszenie Szkraba to nie lada wyzwanie, a przecież jeszcze trzeba wymyć pod prysznicem z chloru:) Po zabawie w wodzie Maluszek może być głodny - jak karmisz piersią łatwa sprawa, karmisz w przebieralni, jak pije mleko modyfikowane warto zabrać termos z ciepłą woda i mleko w proszku.

Basen dla małego dziecka, najlepiej o głębokości do 120 cm i oczywiście z wygodnym zejściem. W basenie dla dzieci powinna być cieplejsza woda 37 - 34 stopni. Zwracaj uwagę na stężenie chloru, ozonu, wysokie podrażnia oczy i skórę. Ważne jest też odpowiednie zaplecze - przebieralnia z przewijakiem.

Jak wrócimy z pierwszej lekcji pływania damy znać.

10 komentarzy:

  1. o rety, jak tak czytam Twój wpis, to myślę, jacy my jestesmy nieprzygotowani:D bez czepka, bez woreczkow, bez zapasowych ubrań:D ale dajemy radę i smyk uwielbia wodę:D
    Daj znać jak było:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No właśnie... czepek jest potrzebny dla Maluszka? - bo nam kazali zabrać:(
      Dam znać jak było:)

      Usuń
  2. nam nic nie mówili. Nawet jedna matka przyszła z czepkiem i potem ściągnęla bo inne dzieci nie mialy. Ale może na róznych basenach mają różne zasady. Podobnie było ze strojem kąpielowym. Matka zalozyla córeczce strój (troszkę za duzy) i chyba nie było to dla niej wygodne bo nie czuła sie zbyt pewnie trzymając malą i na nastepnych zajęciach już nie miała.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tym czepkiem to pewnie tak - co basen to inne zasady. Jak myślisz mam Ali kupić strój?

      Usuń
  3. Oj tak, warto zabierać maluchy na basen. Żałuję, że Synek musiał czekać aż rok na swój pierwszy raz. Córcia ma 6 miesięcy i już dwa razy za sobą. Uwielbia to ;)
    A z tymi czepkami to jest masakra jakaś. Jeździmy do aquaparku, w wakacje byliśmy na termach i tam mowy nie było o żadnych czepkach. Podbiliśmy też na pływalnie miejską w trakcie urlopu a tam...czepek obowiązkowy dla wszystkich :o Mój mąż ma więcej włosów na klacie niż nasza Córcia na głowie ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ala ma już 10 miesięcy, ale wcześniej nie daliśmy rady... A jaki macie czepek dla takiego małego szkraba?

      Usuń
  4. właśnie zamierzamy z mężem też zabrać córkę na basen . Mamy nadzieję że pokocha wodę i pływanie .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moja Ala na razie wody się nie boi, mama nadzieje że basen będzie dla niej świetną zabawą:)

      Usuń
  5. My też niedługo wybieramy się pierwszy raz na basen. Zobaczymy jak będzie.

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku, lubię z Tobą rozmawiać...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...