czwartek, 13 listopada 2014

Muzeum Narodowe dla Mam

W każdy czwartek o godzinie 11.00 Muzeum Narodowe zaprasza wózkowe Mamy na wykłady o sztuce... Możesz wejść do galerii z wózkiem, delektować się sztuką, dowiedzieć się czegoś ciekawego, a później w sali edukacyjnej przewinąć, nakarmić Maluszka i porozmawiać o sztuce.  Spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem i nas tam nie mogło zabraknąć... Ja byłam zachwycona, w końcu to była miła odskocznia od roli Kury Domowej:) a najważniejsze Alicja mogła spotkać się z rówieśnikami:)
Dziś spotkaliśmy się z twórczością Jana Matejki, nie był moim ulubionym artystą, ale po spotkaniu w Muzeum Narodowym polubiłam go trochę:) Matejko to jedyny polski malarz, którego zna chyba każdy Polak. Malarz dziejów narodu polskiego w prosty sposób potrafił przekazać wyjątkowe wydarzenia z historii Polski. W Muzeum Narodowym w Warszawie ma swoją salę... Na główny plan wysuwa się oczywiście Bitwa pod Grunwaldem. Pierwsze spotkanie z Bitwą pod Grunwaldem jest dla każdego niezwykłe, ten obraz pochłania widza, przytłacza swoją wielkością... Warto go pokazać Starszym Dzieciom pobudza wyobraźnie, a dodatkowo może nauczyć historii:)

Źródło: http://blog-konserwacja.mnw.art.pl/?paged=2

Każde jego dzieło jest lekcją historii, którą warto omówić ze Starszakami. Interpretacja jego obrazów sprawi, że historia stanie się wyjątkowa i pobudzi wyobraźnię:) Warto poznawać, rozmawiać o historii, o tym  chyba nie muszę przypominać:) A tematów do historycznej dyskusji dostarczy nam Matejko:

Mamy i Kazania Skargi. Piotr Skarga polski jezuita napisał w 1597 roku Kazania Sejmowe, utwór jest sugestywnym opisem sytuacji Rzeczypospolitej "trawionej przez liczne choroby". Na obrazie Matejki możemy rozpoznać Piotra Skargę, Króla Zygmunta II Wazę... Matejko opowiada o emocjach zgromadzonych poprzez mimikę i ekspresję twarzy postaci, pokazuje różne reakcje słuchaczy na słowa kaznodziei, od zasłuchania, zrozumienia, przejęcia po lekceważenie i roztargnienie, jakie widać na twarzy Zygmunta III Wazy.

Źródło: http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Matejko/Matejko_bio.htm

 I Stańczyka, jeden z jego najwybitniejszych obrazów. Na stole Stańczyka leży list donoszący o utracie Smoleńska przez Rzeczpospolitą. W tle widać bal, na którym  bawi się królowa i jej świta. Tylko Stańczyk niepokoi się  losem Rzeczpospolitej. Twarz błazna to autoportret samego Matejki.

Źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/Poles


Na spotkaniu poznaliśmy też prywatne życie Artysty, Jan Alojzy Matejko urodził się 24 czerwca 1838 w Krakowie. Ojcem malarza był Franciszek Matejka, był Czechem a matka Joanna Karolina Rossberg, wywodziła się z polsko-niemieckiej rodziny. Jan przyszedł na świat jako dziewiąty z jedenaściorga dzieci. Gdy Jan miał siedem lat, zmarła jego matka, ojciec wychowywał swoje dzieci bardzo surowo. Miał 13 lat gdy w 1851 roku znalazł się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych gdzie ambitnie rozwijał swój talent, Ojciec chciał by został księdzem, ale dzięki Bogu nie miał zdolności do łaciny:). Wśród jego najwybitniejszych uczniów należy wymienić: Włodzimierza Tetmajera, Józefa Mehoffera czy Stanisława Wyspiańskiego.

"To był człowiek, który tworzył nerwami..." mówiła o malarzu dr Maria Przemycka-Zielińska, kustosz Dworu Matejki w Krzesławicach.


Źródło:http://histmag.org/Jan-Matejko-Bitwa-pod-Grunwaldem-5726


Jest też wątek romantyczny, chyba każdy wielki artysta ma swoją muzę, nie inaczej Matejko:) Matejko zakochał się w Teodorze o siedem lat młodszej, atrakcyjnej, na ówczesne realia:), niestety Teodora pierścionkiem adoratora cisnęła...  Do czasu... Gdy wielki Jan Matejko zdobył sławę, uznanie i pieniądze. W 1864 r. poślubił Teodorę Giebułtowską. Żona uważana była za osobę niezrównoważoną, despotyczną, kłótliwą i egoistyczną. Mimo wszystko Wielki Matejko kochał swoją wybrankę, kto wie może bez niej nie byłoby Matejki:) Poniżej widzimy portret Teodory w sukni ślubnej specjalnie zaprojektowanej przez Matejkę.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Teodora_Matejko

Ja czekam na spotkanie z Jackiem Malczewskim, ale Wy może wybierzecie coś ciekawego dla siebie

 PROGRAM SPOTKAŃ DLA MAM:
 

6 i 20 listopada / czwartki / 11.00
Sztuka wydarta Nilowi
/ Katarzyna Janus-Borkowska
W latach 60. ubiegłego wieku polska ekspedycja archeologiczna udała się na terytorium dzisiejszego Sudanu. Jej misją było ratowanie wczesnośredniowiecznych zabytków z terenów, którym groziło zalanie wodami Nilu. Ocalone obiekty, wśród nich unikatowe malarstwo nubijskie, możemy podziwiać w nowo otwartej Galerii Faras.

27 listopada i 11grudnia / czwartki / 11.00
Jaka piękna historia! O malarstwie Józefa Simmlera
/ Karolina Zalewska
Historia to nie tylko rycerze wymachujący bronią na polu bitwy i walki dynastyczne. Dawne dzieje obfitują także w zdarzenia, które wywołują uśmiech na twarzy, albo sprawiają, że w oku zakręci się łza. Do takich właśnie wzruszających historii odwoływał się w swoim malarstwie Józef Simmler.

4 i 18 grudnia / czwartki / 11.00
Powstańcze sny, monachijskie sosy – obrazy Maksymiliana Gierymskiego
/ Monika Miżołębska
Jak oddać pustkę i niepokój, malując pejzaż? Czy kolor piasku może zwiastować klęskę? Spotkanie będzie opowieścią o życiu Maksymiliana Gierymskiego – jednego z najwybitniejszych polskich artystów XIX wieku.

 8 i 22, stycznia / czwartki / 11.00
Anna Bilińska Bohdanowicz – pierwsza Polka w Paryżu
/ Magdalena Marczak-Cerońska
To dziwne jednak, jak o niej nic się nie wie. A wisi tam gdzie Matejko, gdzie Brandt, Chełmoński…  – tak Antoni Bohdanowicz wspominał swoją zmarłą żonę artystkę, pierwszą Polkę z akademickim dyplomem malarstwa słynnej paryskiej Académie Julian oraz zdobywczynię najważniejszych nagród ówczesnego świata sztuki. Życie tej wybitnej malarki, to fascynująca opowieść o determinacji i odwadze kobiety świadomej swojej wartości i talentu. 

15 i 29 stycznia / czwartki / 11.00
Historia pewnego wyjątkowego macierzyństwa
/ Katarzyna Janus-Borkowska
Czy średniowieczne przedstawienia Marii mówią nam o jej uczuciach? Prześledzimy, jaki ideał matczynej miłości można odnaleźć w Poliptyku z Jednorożcem oraz na innych obrazach i figurach Matki Boskiej.

5 i 19, lutego / czwartki / 11.00
Muzy i demony Jacka Malczewskiego
/ Karolina Zalewska
W trakcie spaceru po salach Muzeum Narodowego w Warszawie przeniesiemy się w miejsca związane z dzieciństwem Jacka Malczewskiego, sięgniemy po jego ulubione książki i choć przez chwilę wyobrazimy sobie, że żyjemy na przełomie XIX i XX wieku. Czy pozwoli nam to rozszyfrować tajemnice obrazów artysty?

12 i 26 lutego / czwartki / 11.00
Dziecięca dusza Stanisława Wyspiańskiego
/ Monika Miżołębska
Dzieci były ulubionymi modelami Stanisława Wyspiańskiego, ich wizerunki są jednocześnie pełne wdzięku i prawdy. Twórca był wszechstronnym i charyzmatycznym artystą, który odcisnął wyraźne piętno na polskiej sztuce końca XIX wieku.

5 i 19 marca / czwartki / 11.00
Kraków, Monachium, Paryż – miasta Olgi Boznańskiej (wystawa czasowa)
/ Karolina Zalewska
Artystyczna droga Olgi Boznańskiej rozpoczęła się w rodzinnym Krakowie. Po ukończeniu kursów malarskich dla kobiet udała się do Monachium, gdzie stała się ważną postacią polskiej kolonii artystycznej. Jednak ambicja poprowadziła ją do Paryża, w którym malarka przeżyła okres popularności, a następnie schyłek zainteresowania swoją twórczością. Zapraszamy na opowieść o artystycznych i życiowych wyborach Olgi Boznańskiej.

12 i 26 marca / czwartki / 11.00
Witold Wojtkiewicz – w świecie dziecięcych niepokojów
/ Katarzyna Janus-Borkowska
W ciągu swego krótkiego życia Witold Wojtkiewicz stworzył specyficzny, fantastyczno-groteskowy świat pełen dzieci i ich zabawek. Niesie on jednak zupełnie niedziecięce treści.

2 i 16 kwietnia / czwartki / 11.00
Ogród sztuki Józefa Mehoffera
/ Karolina Zalewska
Józef Mehoffer zaprojektował ogrody otaczające jego domy w Jankówce i Krakowie. Czy było to jego hobby, dające wytchnienie od malarstwa? A może potrzeba wykreowania scenografii do własnych obrazów? W trakcie spotkania poznamy także przechadzającą się po ogrodach ulubioną modelkę malarza.

9 i 23 kwietnia / czwartki / 11.00
Koloryzm – bardzo polska sprawa
/ Magdalena Marczak-Cerońska
Wszystko zaczęło się w 1923 roku w kręgu studentów Józefa Pankiewicza na krakowskiej ASP. Potem był zawrotny sukces i legenda, trwająca do dzisiaj. Poznajmy twórczość słynnych kapistów: Jana Cybisa, Hanny Rudzkiej-Cybisowej, Józefa Czapskiego, Zygmunta Waliszewskiego, Artura Nacht-Samborskiego i Piotra Potworowskiego.

30 kwietnia i 14 maja / czwartki / 11.00
Autoportret zdeformowany. Rzeźba Aliny Szapocznikow
/ Katarzyna Janus-Borkowska
Prześledzimy niełatwe losy jednej z najbardziej oryginalnych współczesnych rzeźbiarek. Jej biografia, naznaczona wojenną traumą i śmiertelną chorobą, jest dowodem na to, że nawet życiowy dramat można zmienić w twórczy eksperyment.

7 i 21 maja / czwartki / 11.00
Między dworem a klasztorem – historia świętej Jadwigi Śląskiej
/ Karolina Zalewska
Na spotkaniu z nieco innej perspektywy przyjrzymy się historii świętej Jadwigi Śląskiej. Czy wszystkie jej czyny dziś uznamy za godne pochwały? A może droga do świętości była ówczesnym sposobem kobiet na niezależność?

29 maja i 18 czerwca / czwartki / 11.00
Barwny świat Zofii Stryjeńskiej
/ Monika Miżołębska
Zofia Stryjeńska nazywana była księżniczką sztuki polskiej. Malowała obrazy, projektowała ilustracje, pocztówki, kilimy i zabawki. W czasie spotkania poznamy fascynujące losy najsłynniejszej artystki polskiego art déco.

11 i 25 czerwca / czwartki / 11.00
Responsywne oko – o malarstwie Wojciecha Fangora
/ Magdalena Marczak-Cerońska
Obrazy Wojciecha Fangora wypełniają magnetyzujące, rozwibrowane i kolorowe kompozycje kręgów i fal. Dajmy uwieść się iluzji mistrza, opartej na obserwacjach optycznych, pozwólmy wciągnąć się w świat wzrokowych zagadek.

Katarzyna Janus-Borkowska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wieloletni współpracownik Galerii Zachęta, Galerii Kordegarda, Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego w Królikarni oraz działu edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie. Autorka filmów dokumentalnych o sztuce. Aktualnie prowadzi zajęcia teoretyczne i warsztatowe w galeriach stałych i czasowych MNW. Mama trójki dzieci.

Magdalena Marczak-Cerońska – historyk sztuki, specjalizuje się w dydaktyce, sztuce XX i XXI wieku i warsawianistyce. Animatorka kultury, na stałe związana z warszawską Galerią Program oraz Fundacją Rodziny Staraków, odpowiedzialna za organizację wystaw oraz promocję młodych polskich artystów. Prowadzi wykłady z historii sztuki na Uniwersytecie III Wieku, przewodniczka po Warszawie, współpracuje m.in. z Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie.

Monika Miżołębska – absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, od kilku lat pracuje jako edukator w MNW. Prowadzi zajęcia, warsztaty i spotkania z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Szczególnie interesuje się sztuką XIX w. – od romantyków przez twórczość braci Gierymskich po awangardowych artystów pierwszych dziesięcioleci XX wieku.

Karolina Zalewska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, specjalizująca się w kwerendach archiwalnych i opracowaniach zabytków na potrzeby prac konserwatorskich, specjalistka w zakresie organizacji wystaw i pozyskiwania funduszy unijnych, edukatorka MNW.

Źródła:
http://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/871226,Jan-Matejko-%E2%80%93-malarz-dziejow-narodu-polskiego 


 Polka Matka jest na Facebooku:) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku, lubię z Tobą rozmawiać...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...