środa, 1 lipca 2015

Lista badań w pierwszym roku

W pierwszym roku życia dziecka wizyty w przychodniach są często. Nie chodzi tu tylko o szczepienia obowiązkowe ale także wizyty u ortopedy w poradni preluksacyjnej.
Pierwszy kontakt maluszka z pediatrą jest jeszcze na sali porodowej, kiedy to lekarz ocenia jego stan zdrowia. W szpitalu podają też pierwsze szczepienia i sprawdzają, w naszym szpitalu tak było, słuch maluszka. W szpitalu dostajesz skierowanie  do poradni preluksacyjnej i  zalecenie by ok. 6 tygodnia przybyć do przychodni na kolejne szczepienie.

Po wyjściu ze szpitala kolejna wizyta odbywa się ok. 2 - 3  tygodnia życia, z reguły w domu a nie w przychodni. Najczęściej odwiedza nas położna, pielęgniarka, którą Ty wybierasz. Maluch jest wtedy mierzony, ważony. Mierzony jest także obwód głowy i oceniana jest wielkość ciemiączka.

Pierwsza wizyta w przychodni i szczepienie. Wizyta ta, powinna się odbyć do 6 tygodnia życia maluszka. Co na wizycie na pewno jest oceniane czy maluch nie ma dysplazji stawów biodrowych. 

Musisz również zabrać Malucha do poradni preluksacyjnej i zrobić USG stawów biodrowych, kolejna wizyta w poradni ok 3 miesiąca, jak maluszek zacznie raczkować  i jak zacznie już chodzić. 

W drugim miesiącu życia okazją do wizyty u pediatry są obowiązkowe szczepienia przeciw: błonicy, krztuścowi i tężcowi (DTP) oraz przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B) i przeciwko Hib. Oczywiście wcześniej pediatra zbada maluszka czy jest zdrowy, wcześniej zmierzony zostanie obwód głowy i standardowo maluch zostanie zważony. Na pewno zostaniesz też poinformowana o tym jak dziecko może zareagować na szczepionkę i co wtedy zrobić.

W trzecim - czwartym miesiącu życia Twojego dziecka (po min. 6 tygodniach od poprzedniego szczepienia) czeka Cię kolejna wizyta. Maluszek dostanie wtedy drugą dawką szczepienia DPT, Hib oraz pierwszą dawkę przeciw polio (choroba Heinego-Medina).
W tym miesiącu czeka Cię kolejna wizyta u ortopedy w poradni preluksacyjnej.

W piątym miesiącu kolejne szczepienia: trzecia dawka DPT, Hib, druga dawka przeciwko polio. Znów dziecko musi zostać zważone, zmierzone i zbadane czy może być zaszczepione. 

W szóstym - siódmym miesiącu czeka Was szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B). Jest to trzecia dawka. Pediatra powinien też doradzić jak rozszerzać dietę, jeśli maluch był karmiony piersią. Jeśli był karmiony mlekiem modyfikowanym to informacje te powinny być przekazane na poprzedniej wizycie.

 
Wszystkie wyżej wymienione szczepienia są szczepieniami nieodpłatnymi. Oczywiście istnieje szansa aby zmniejszyć ilość ukłuć (z 12 do 5 lub 7) dzięki szczepionkom skojarzonycm ale są to szczepionki płatne. My rodzice musimy zdecydować już na pierwszej wizycie szczepiennej jakie szczepienia wybieramy, w naszym wypadku były to szczepienia 6 w 1. Oczywiście zaleca się także dodatkowe płatne szczepienia przeciwko pneumokokom, menigokokom czy rotawirusom.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku, lubię z Tobą rozmawiać...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...