piątek, 17 lipca 2015

Od krzyku po pierwsze zdanie

Każda mama czeka na pierwsze słowa swojego Maleństwa, zanim to nastąpi usłyszymy mnóstwo innych dźwięków.  Języka ojczystego uczymy się w sposób naturalny, dziecko nie wkuwa słówek, gramatyki. Pierwszy rok życia to tak zwany okres melodii, w tym czasie dziecko uczy się też odróżniać język ojczysty od języka obcego. Mimo, że w pierwszym roku nie używa słów Rodzice potrafią zrozumieć co chce powiedzieć i to już krok do prawdziwej rozmowy. W jaki sposób dziecko się uczy i w jaki sposób wspomagać rozwój mowy?

 http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-ksiega_dzwiekow.htmlNa początku Dziecko tylko krzykiem i płaczem sygnalizuje swoje potrzeby, uczucia. Zapewne wiesz, że ten język jest do rozszyfrowania, już nauczyłaś się rozpoznawać rodzaje płaczu. Maluszek też uwielbia dźwięki, mów dużo do niego, zabierz na zajęcia umuzykalniające to zaprocentuje. Poniżej link na temat zajęć umuzykalniających E. Gordona:

http://polkamatkaa.blogspot.com/2014/04/blog-post_25.html

Kolejny etap to zabawy artykulacyjne dwumiesięcznego Szkraba: wydaje dźwięki "a" "e ". Później mamy głużenie, czyli Maluch posługuje się zbitkami samogłosek "aa" "uu" "oo", czasem "guu", "ehe".

Teraz przychodzi czas na świadome gaworzenie, ok. 5 lub 6 miesiąca, Maluch powtarza usłyszane dźwięki. Dwa miesiące później zaczyna wymawiać ciąg sylab: "ma-ma-ma", "ba-ba-ba". Staraj się mówić do Maluszka powoli i wyraźnie, nie spieszczaj słów, w ten sposób nauczysz dziecko poprawnej wymowy.

Kolejny ważny etap to zabawa w udawanie pieska, konia: Hau, hau; iha, iha; brum, brum. Ta niewinna zabawa to ważny etap nauki mówienia, w ten sposób Maluszek potrafi nazywać zwierzęta. Jak wspomagać rozwój mowy na tym etapie znajdziesz tu http://polkamatkaa.blogspot.com/2014/12/jaki-piekniusi-siamochodzik-brumbrum.html Równocześnie Maluszek zaczyna nazywać przedmioty po swojemu, reaguje na proste polecenia i słowa.

Od pierwszych urodzin umiejętności nabierają tempa. Na początku Maluch rozumie dużo słów, ale używa kilkunastu, jego rozmowa to miks gaworzenia i słów.

1 komentarz:

  1. Kazda matka czeka na te pierwsze słowa - mama,a ja przez 2 miesiące słuchałam tylko baba:) Oliwce babcia bardziej przypadła do gustu...

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku, lubię z Tobą rozmawiać...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...