czwartek, 15 października 2015

Jak jeździć oszczędnie i bezpiecznie z naszym dzieckiem?

ECO DRIVING czyli jazda ekonomiczna to płynna i bezpieczna jazda samochodem, która niesie ze sobą znaczne oszczędności paliwa. Umiejętna jazda ekonomiczna pozwala zaoszczędzić od 5% do 25% zużywanego paliwa. A to duże oszczędności w budżetach domowych osób przemieszczających się samochodami. Nie jestem wybitnym kierowcą, ale spróbuję przedstawić kilka zasad eco drivingu,czyli ekonomicznej i bezpiecznej jazdy samochodem.

1. Sprawdzaj stan techniczny swojego samochodu, są usterki które mogą spowodować wzrost kosztów paliwa, oprócz tego usterki nie przyczyniają się do poprawy naszego bezpieczeństwa na drodze. Na szczególną uwagę zasługują opony warto utrzymywać deklarowane ciśnienie w ogumieniu, gdyż niedopompowane koło, może zwiększyć zużycie paliwa nawet o 10%. Przyczyniają  się także do obniżenia stopnia bezpieczeństwa i pogorszenia sterowalności naszego pojazdu. O oponach zimowych dla naszego bezpieczeństwa - nie muszę wspominać?

2. Zastanów się nad dodatkowymi kosztami paliwa i energii. Używaj klimatyzacji i urządzeń elektrycznych mądrze, kiedy są niepotrzebne wyłącz je. Energia elektryczna jest przekształcana z dodatkowego paliwa spalonego w silniku, więc sprzęt elektryczny nie działa "za darmo". Unikaj wożenia dodatkowych, niepotrzebnych balastów.

 3. Utrzymuj stałą prędkość przy niskich obrotach. Jedź płynnie, korzystając z najwyższych biegów przy niskich obrotach. 

4. Planuj podróż warto sprawdzać dokąd się jedzie i wybierać trasy szybkiego ruchu. Jeżeli w dane miejsce wybieramy się po raz pierwszy, to proponuje sprawdzić drogę w Google Street View, by mieć pewność co do wykonywanych manewrów i sprawdzić np.: czy dana ulica nie jest zamknięta co przyczyni się do nadkładania drogi.

5. Przewidywanie przepływu ruchu - celem jazdy ekonomicznej jest możliwość szerszej oceny sytuacji, tak by reakcja była jak najszybsza, ale byśmy mogli zareagować łagodnie. Szczególnie jest to cenna sugestia w miastach, gdzie chcemy załapać się na tzw. zieloną falę świetlną.


Tyle o ekonomicznej, o bezpiecznej podróży samochodem z Maluchem dużo wiedzą Mamy, które codziennie muszą zmagać się z małym pasażerem. Maluszek w samochodzie nie krytykuje kierowcy  nie "wie lepiej" co to jest oszczędna jazda samochodem, niestety nie podziwia też w spokoju widoków za oknem. Co się może przytrafić w podróży z Maluszkiem? 

1. Uwolnijcie mnie! Na szczęście nam nie zdarza się to często, ale jednak czasami Alicja nawet wysuwa ręce z szelek fotelika. Pamiętajmy dziecko musi jeździć w foteliku. Co mu pomoże znieść podróż w foteliku?

ciekawe zajęcie - śpiewanie piosenek, opowiadanie bajek,  zabawki,
postoje - mały pasażer musi rozprostować kości, pamiętaj o tym planując podróż
brak wyjątków - dziecko zawsze musi jeździć w foteliku nawet jeśli jest to krótka podróż. Każdy wyjątek sprawi, że następnym razem będzie jeszcze trudniej zapiąć fotelik.

2. Niedobrze mi! Co pomoże?

pełny brzuch - proponuje coś lekkiego kanapkę albo banan
świeże powietrze - w podróży nie używaj mocnych perfum, usuń z samochodu intensywne zawieszki zapachowe, wywietrz samochód.
spokojna, płynna jazda - bez gwałtownego hamowania, ruszania z piskiem opon.
przerwy w podróży


3. Jestem głodny!

zabieraj jedzenie, które nie psuje się  i łatwo przewozi w samochodzie
pamiętaj o wodzie

4. Klimatyzacja!

nie należy z nią przesadzać bo może nasza podróż zakończyć się przeziębieniem, jeśli na dworze jest bardzo ciepło obniż temperaturę o kilka stopni.
regularnie wymieniaj filtr i odkażaj instalację.

5. Nigdy nie zostawiaj Maluszka samego w samochodzie, lista złych rzeczy, które mogą się zdarzyć jest długa...
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku, lubię z Tobą rozmawiać...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...