wtorek, 6 stycznia 2015

Co potrafi roczne Dziecko? Jak wspomagać rozwój Dziecka?

Długo się zastanawiałam nad pierwszym postem w Nowym Roku... I postanowiłam dla Was napisać na poprawę humoru o liście rzeczy, które powinno umieć Twoje Dziecko po pierwszych urodzinach.
Znacie te pojedynki spacerowe: "A moja ma rok i nie używa pieluch" i tysiąc takich:)

I znów pojawia się moje ulubione hasło TAKE IT EASY MUM!

Prawdopodobnie Twój  roczny Maluszek potrafi już chodzić, potrafi chwycić z talerzyka okruszek chleba, pożegnać się"pa, pa", powiedzieć mama, pokazać oczko ulubionego misia. Twój Maluszek jest po pierwszych urodzinach, nauczył się już wielu, wielu rzeczy (My już się tylu nie nauczymy w rok:(

A to nie koniec jego nowych umiejętności:)Chodzi... zastanawiam się kiedy moja Alicja będzie biegała, okazuje się, że jeszcze trochę możemy poczekać, Maluszek często ląduje na ziemi, ale już 1,5 roczny Smyk potrafi pewnie chodzić, omija przeszkody, biega, schodzi i wchodzi po schodach. Aczkolwiek nasza Alicja jeszcze nie chodziła a już potrafiła pokonać schody:) Także jak widać, każde Dziecko jest inne:)
Je... roczne Dziecko samo raczej nie je, ale już postaraj się pokazać jak fajna jest samodzielność, także ta przy stole. Półtoraroczne Dziecko może nauczyć się picia samodzielnie z kubeczka, posługiwania się łyżeczką. Około 3 roku pewnie będzie już mistrzem i doskonale poradzi sobie przy stole:)

Rysuje... kredki można podarować Maluszkowi już po pierwszych urodzinach, może już "bazgrać" oczywiście pod nadzorem Rodziców. Co jest na obrazku pewnie dowiemy się jak skończy 3 lata:)

Jeździ na rowerku... o trzykołowym lub biegowym możemy pomarzyć w drugim roku:) A na rowerek z pedałami poczekamy pewnie do trzecich urodzin.

Jak wspomagać rozwój Maluszka?
Mój wykładowca z psychologii rozwojowej mówił, że jeśli małemu Dziecku zamykam drogę do rozwoju to nie powinniśmy mieć do naszych dzieci pretensji, że w przyszłości źle się uczą :) Dlatego! Nie trzymaj Dziecka w kojcu, w łóżeczku, w wózku, pokazuj mu jak ciekawy jest świat. Jeśli Twój Mały Odkrywca chce poznać co jest w szufladzie, w biurku... a Ty wiecznie mówisz "NIE ruszaj" "NIE dotykaj" "NIE biegaj" zamykasz przed Maluszkiem fascynujący świat i hamujesz naturalny pęd do nauki:)
Ucz bezpieczeństwa, ale nie zamykaj przed swoim dzieckiem wszystkich szuflad:) Uważaj by nie zrobił sobie krzywdy.

Ucz i baw się, baw i ucz się! Od dawna wiadomo, że zabawa uczy, pokaż jak się bawić, maluszek nie ma pojęcia jak kopie się piłkę, jak się huśtać, jak bawić się w berka, to z Tobą odkryje świat zabawy, czy to nie fascynujące?

Przygotuj zabawki, które pomogą rozwijać małą motoryk, czyli sprawne rączki. Przydadzą się plastelina, kredki, farby, kartki.

Zawsze wykorzystuj  chęć samodzielności, nawet jeśli zakładanie kapci zajmuje dwa kwadransy. Nie pospieszaj, nie denerwuj się:)

Z Maluszkiem warto dużo rozmawiać, uczyć nazw przedmiotów, zwierząt, części ciała. Przygotuj kilka wierszyków, kilka piosenek, Maluchy uwielbiają rymowanki i piosenki:) Drugi rok życia to intensywna nauka słów. Maluszek na początku używa ok 5-6 słów, jak ma 1,5 ok 10, w wieku dwóch lat ok. 300 słów, a przed trzecim 1000-1200 - jak widzisz to będzie bardzo intensywny kurs nauki języka.

Postaraj się pokazać mu ciekawe miejsca, pokaż mu świat,  zabieraj na spotkania z rówieśnikami.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku, lubię z Tobą rozmawiać...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...