środa, 31 grudnia 2014

Patrz Mamo! Ja chodzę!


Nasza Alicja dzień przed Wigilią postanowiła odważnie i samodzielnie poznawać świat. To w naszym i jej życiu prawdziwa rewolucja. Jak pomóc Małemu Odkrywcy?
Człowiek uczy się chodzić w wieku 10 miesięcy ale są też tacy, którzy czekają na pierwszy krok jeszcze pół roku. Wszystko jest w normie, możesz się niepokoić jeśli Maluszek ma 1,5 roczku i nawet nie próbuje chodzić.

Zanim jednak maluszek pobiegnie czekają go intensywne ćwiczenia, o naszych pierwszych krokach możesz poczytać tu. Jednym z ważniejszych ćwiczeń jest siadanie, to znak że mięśnie kręgosłupa są już mocne i mogą utrzymać plecy w pionie. Wstawanie to sygnał, że nóżki dają rade i dźwigną cały ciężar Maluszka.

Jak pomóc Dziecku? Pamiętaj nic na siłę! Pozwól Dziecku na samodzielność! Nie panikuj jak upadnie, to mu na pewno nie pomoże, nie korzystaj z chodzika o tym pisałam w poprzednim poście. My daliśmy Alicji dużo przestrzeni, Ala bawiła się na dywanie, kupiliśmy jej antypoślizgowe skarpetki to bardzo pomaga:)I "zainwestowaliśmy" w dobre buty na zimę, bo już możemy spacerować i wyruszać na nasze pierwsze piesze wycieczki. Kapcie do domu kupimy jak Ala zacznie porządnie chodzić bo uważam, że powinna chodzić na boso:)

Nie od dziś wiadomo, że w nauce pomaga zabawa:

- można zrobić tor przeszkód z poduszek, zabawek
- można pobawić się w wyścigi

Nasza Alicja już chodzi, teraz wystarczy usunąć z zasięgu jej ręki wszystko, co może być dla niej niebezpieczne (Uwaga! na chemię domową, kuchenkę, obrusy, gorące napoje, kanty mebli, śliskie podłogi), od tego momentu otwiera się świat dla Naszego Dziecka!
Pamiętaj! Jak Maluszek zacznie chodzić wybierzcie się na kontrolną wizytę do ortopedy on oceni stan bioderek i sprawdzi czy Maluszek chodzi prawidłowo. Polka Matka jest na Facebooku:)

3 komentarze:

 1. Ja się niedawno zdecydowałam na kapcie, ale tylko dlatego, że udało mi się dostać takie z polarku, coś jak skarpety-stopki, tylko grubsze i cieplejsze, z abs-em na spodzie (bez sztywnej podeszwy).

  PS. Mojemu maluchowi też tak prawie każde skarpety zjeżdżają, jak Twojej córci na zdjęciu. Mogą być idealnie dopasowane, nawet ciut duże, a i tak po chwili ta "piętka" skarpety jest w połowie stopy. ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ala też ma takie kapcie i zawsze jej spadają :(

   Usuń
  2. Teraz kupiliśmy takie kapcie z podeszwą i zapięciem i nie spadają.

   Usuń

Drogi Czytelniku, lubię z Tobą rozmawiać...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...