sobota, 5 kwietnia 2014

Z brzucha na plecy, czyli u fizjoterapeuty...

Moja Ala w czwartek 03 kwietnia przewróciła się z brzucha na plecy, ale o tym później bo Drogie Czytelniczki sprzątanie przedświąteczne czas zacząć:(

Pamiętasz to uczucie dumy i radości kiedy Twoje Dziecko pierwszy raz przekoziołkowało z brzucha na plecy, kiedy pierwszy raz raczkowało, zrobiło pierwszy krok - ta radość porównywalna tylko z radością pierwszego człowieka na Księżycu.

 A te niezręczne pytania, które psują humor niejednej Matki: Czy twoje Dziecko już siada, Twoje Dziecko jeszcze nie raczkuje, jeszcze nie chodzi, jeszcze nie mówi, jeszcze nie skacze... A Moje w tym wieku:) A przecież wiadomo Każde Dziecko rozwija się w innym tempie, nie trzeba martwić się na zapas, gdy Maluch nie rośnie „podręcznikowo". Łatwo napisać, trudniej zrobić:) 

Wizyta z Maluchem u fizjoterapeuty to moim zdaniem obowiązkowe spotkanie. Lekarz oceni, czy rozwój naszego Dziecka przebiega prawidłowo, oceni napięcie mięśniowe, i najważniejsze... podpowie jak pielęgnować Maluszka, nosić, przewijać, ćwiczyć aby pomóc mu w rozwoju.  
Nie rozumiem dlaczego na szkole rodzenia nie było tak ważnego tematu, a przecież kilka ważnych zasad uchroni Naszego Maluszka. 
Ja postanowiłam spisać kilka zasad, o których mówi fizjoterapeutka, by zapamiętać:) 

 1. Leżenie na brzuchu. Leżenie na brzuchu to ćwiczenie równowagi, zmiany pozycji, wydłużenie, skrócenie własnego ciała, jest to początek poznawania świata, odpychanie się od podłoża - bo chce wyżej, chce oglądać, chce poznawać świat:) Polecam super film Dziecko nie musi ono może! 


 1. Zabawa na podłodze - Do szóstego miesiąca Maluszek powinien, jak najczęściej leżeć na podłodze, w ten sposób będzie zmieniał częściej pozycje, to nauka poruszania:)
 1. Noszenie bardzo ważna sprawa. Błędem jest noszenie dziecka w pionie ("pionizowanie"), można Maleństwo nosić w tak zwanym "koszyczku", "na tacy", nosić na rękach w pozycji maksymalnie embrionalnej. 

  Źródło: http://www.edziecko.pl/pierwszy_rok/1,79399,1326219.html

  - tu mam przydatne linki 1. Pozycja w łóżeczku, od urodzenia dbamy o symetryczne ułożenie Dziecka. Źródło: http://www.edziecko.pl/pierwszy_rok/1,79404,15450043,Kiedy_niemowle_mozna_ukladac_na_brzuchu.html

5 komentarzy:

 1. Super! Zośka na dobre dopiero w 9 miesiącu zaczęła się obracać :) wcześniej przy obrotach przypadkowych się uderzyła w główkę i zrezygnowała ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam nagranie, jak Olo w wieku 5 tygodni przekręca się z brzuszka na plecy ale on ruchowo jest bardzo do przodu. Gorzej z rozwojem mowy, wcale nie gaworzy, tylko coś tam pogaduje..
  Brawa dla Ali :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój Kuba też niedawno się tak przewrócił,ale nie często udaje mu się to powtórzyć:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ala nie lubi leżeć na brzuszku, stąd jej akrobacje:(

   Usuń
  2. Dobrze, że sobie umie poradzić w ten sposób. Przy okazji nauczy się nowych obrotów:)

   Usuń

Drogi Czytelniku, lubię z Tobą rozmawiać...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...