wtorek, 28 października 2014

By jedzenie cieszyło, czyli nowy schemat żywienia niemowląt.

Niedawno zostałaś Mamą. Tak jak ja na głowie masz wiele spraw. I w końcu nadchodzi najważniejsze - czas rozszerzania diety Twojego Maluszka. Zapewne kojarzysz akcję Tysiąc pierwszych dni dla zdrowia, już wiesz, że właściwe żywienie ma ogromny wpływ na programowanie zdrowia najmłodszych. Kluczowym etapem jest okres, w którym dziecko rozwija się w łonie matki, a następnie pierwsze lata jego życia. To, w jaki sposób żywią się przyszłe mamy oraz to, co później podają swoim Maluchom wpływa na ich zdrowie w dorosłym życiu.

Ja chcę zdrowo karmić moją  Córkę:)
W kuchni mam tabele żywieniowe do tej pory trzymałam się ich kurczowo, ale okazuje się, że nie muszę:)

Nowe wytyczne żywieniowe niemowląt sprawiły, że już nie trzeba oddzielać białka od żółtka i dzielić go na pół, a tabelki żywieniowe idą w kąt - teraz kierujemy się intuicją.

Dietę rozszerzamy jak dotychczas po 4 miesiącu lub do końca 6. miesiąca jeśli niemowlę jest karmione piersią. Jeśli pokarm mamy nie wystarcza dziecku, nowe produkty można zacząć wprowadzać po skończeniu przez dziecko 4. miesiąca. Jednak pojawiły się ważne zmiany:

1. To Ty decydujesz, co dziecko je, dziecko decyduje – ile je, czyli kierujemy się intuicją

Znasz swoje dziecko doskonale, obserwuj je i decydujesz: co dziecko je, kiedy i jak. Bobas Lubi Wybór, to on decyduje czy w ogóle zje i ile zje - tego co mu przygotujesz:) 
Po prostu ilość i wielkość posiłków na dobę trzeba dostosowujesz do potrzeb dziecka,  nie trzymaj się sztywno schematu żywienia. Każde dziecko jest inne i ma inny apetyt.

 

2. Karmisz  łyżeczką

Rozszerzamy dietę i karmimy łyżeczką, nie butelką.

 

3. Najpierw warzywa, potem owoce - to ja już dawno zastosowałam:)

Jako pierwsze nowe danie podajemy warzywa Maluszek łatwiej zaakceptuje ich smak.
Jeśli dziecko niechętnie je warzywa, ponawiaj próby ich wprowadzenia i to dla mnie cenna wskazówka.

 

4. Możesz podawać całe jajko – nie samo żółtko, jak do tej pory

Całe jajko (gotowane nie surowe) można podawać Maluszkowi już w 5–6. miesiącu Jajko można dodawać np. do zupy jarzynowej lub innych dań 3–4 razy w tygodniu.

 

5. Mleko krowie – jako posiłek dopiero w 2. roku życia

Mleko krowie nie powinno być podawane dziecku w 1. roku życia jaki posiłek, ale chyba jedna szklanka co drugi dzień nie zaszkodzi:) Jednak do przygotowywania posiłków, np. budyniu, można pod koniec pierwszego roku życia używać mleka krowiego.

 

6. Alergeny: nie opóźniaj wprowadzania

Nie opóźniaj wprowadzania produktów, które mogą alergizować dziecko, czyli np. jogurtu, kefiru, twarożku, truskawek.
Niewielkie ilości produktów mlecznych, przeznaczonych dla niemowląt, można podawać już w 7. miesiącu życia. 
Do diety dziecka już w 1. roku życia można też zacząć wprowadzać owoce potencjalnie alergizujące, np. truskawki.

 

7. Mięso

Mięso podajemy od początku rozszerzania diety niemowlęcia, ze względu na zawartość żelaza, cynku i innych ważnych składników.
Polecane gatunki mięsa to: drób (indyk, gęś, kaczka, kurczak), wołowina, jagnięcina, królik. Na początek 10 g ugotowanego mięsa, do 20 g pod koniec 1. roku życia.

 

8. Ryby: 1 raz w tygodniu, potem – 2 razy w tygodniu

Kwasy tłuszczowe omega-3 są ważnym składnikiem dla dziecka, dlatego zaczynamy wprowadzać ryby, kiedy zaczynamy rozszerzać dietę dziecka. Początkowo podajemy dziecku ryby 1 raz w tygodniu, później dwa razy w tygodniu.

Zalecane są tłuste ryby morskie: śledź, łosoś, szprot. Nie są zalecane ryby drapieżne: miecznik, rekin, makrela królewska, tuńczyk, płytecznik.

 

9. Woda: podstawowy napój do picia

Woda powinna być najważniejszym sposobem na zaspokojenie pragnienia. Dla niemowląt może być to tylko woda niskozmineraliozowana, o zawartości minerałów < 500 mg/l.

 

10. Soki: tylko 100 proc., przecierowe

W diecie niemowlęcia soki nie służą zaspokojeniu pragnienia, dlatego ilość wypijanego dziennie soku nie powinna przekraczać 150 ml dziennie (przy czym soki są liczone łącznie z owocami i zaleca się, by dziecko raczej jadło owoce).
Podawaj soki przecierowe, tylko 100 proc., bez dodatku cukru. Nie podawaj soków między posiłkami, by dziecko nie ograniczyło ilości zjadanych posiłków.Ja do tej listy dopisałbym suplementację witaminy D, należy podawać ją codziennie przez co najmniej rok. Badania wykazują, że ilość witaminy D w naszych organizmach jest bardzo niska:)

Odrzucamy chipsy, soki, napoje gazowane, smażone kotlety, ograniczamy sól i cukier.
 Do poczytania dla Małych i Dużych Sześć złotych zasad zdrowego odżywiania

Nowy schemat żywienia niemowląt 2014, Źródło: babyonline.pl

Nowy schemat żywienia niemowląt 2014, Źródło: babyonline.pl


Nowe zalecenia zostały zaprezentowane podczas VIII Ogólnopolskiego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, który odbył się w Warszawie w dniach 22-24 maja 2014, i opublikowane w piśmie "Standardy Medyczne. Pediatria".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku, lubię z Tobą rozmawiać...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...