czwartek, 16 października 2014

Halloween – za i przeciwZbliża się 31 października i z witryn zerkają uśmiechnięte dynie, Przedszkolaki szykują kostiumy na Halloween... Sama nie wiem, czy jestem za, czy przeciw Halloween. Nie chcę demonizować tej zabawy, bo w końcu ta dynia taka uśmiechnięta i niegroźna - chodź z zębami:(  Ale czy można bardziej demonizować Halloween, ono samo robi to wystarczająco dobrze.

Być może pozwolę Córce iść na bal Halloween, bo chyba na moim osiedlu nie ma przedszkola bez balu Halloween. Zresztą  niech poznaje inne kultury inne zwyczaje.

Może powinna wiedzieć co to Halloween  - to święto charakterystyczne dla kultury anglosaskiej, odnosi się do święta zmarłych, obchodzone nocą 31 października, najhuczniej w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej.

Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90, by od tego momentu zagościły u nas symbole Halloween: wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami, duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki itp.

W końcu zwolennicy Halloween widzą w tym tylko świetną zabawę, bo czym są śmieszne przebieranki i bale Halloween. Halloween ma być okazją do przystępnej i nieprzerażającej rozmowy na temat śmierci. No jak jest okazja do przystępnej rozmowy dzień przed Świętem Zmarłych, to czemu nie potańczyć na cmentarzu? Przeraża mnie taka wizja tańczącego Młodzieńca na grobie moich Bliskich...

Halloween i Zaduszki - to inne perspektywy, to spojrzenie na śmierć w zupełnie innych kategoriach, Zaduszki dostojnie pamiętają o powadze śmierci, a Halloween ma być radzeniem sobie z lękiem przed nią.

Ciężko wytłumaczyć małemu Dziecku, Przedszkolakowi "drobnych" różnic, które dzielą te święta.

A Wy co sądzicie o Halloween? Polka Matka jest na Facebooku:)

6 komentarzy:

 1. Ciekawe spojrzenie na halloween, przekonałaś mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie zastanawia fakt, czemu wiemy tyle o obchodach halloween, a tak mało o naszych korzeniach i obchodach Dziadów. Ja lubię iść wieczorem na spacer po rozświetlonym zniczami cmentarzu - jest wtedy jakoś tak inaczej, tak mniej smutno, magicznie... Co do halloween to nie mam stosunku ani negatywnego ani pozytywnego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, masz racje nasze Dzieci powinny znać nasze tradycje przede wszystkim, a później jest miejsce na nowe...

   Usuń
 3. Mi się podoba, że dzieciaki mają zabawę i zbierają słodycze. Ideologii nie dorabiam :) To chyba wyparło kolędników ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przekonałaś mnie, cukierki to ważny element perswazji:)

   Usuń

Drogi Czytelniku, lubię z Tobą rozmawiać...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...