środa, 21 sierpnia 2013

Ważna sprawa – szczepienia

Kochane Mamy chyba domyślacie się, że egoistycznie korzystam z bloga, wpisuje tu ważne sprawy dla Mnie – żeby nie zapomnieć, czegoś się nauczyć. Chyba nigdy, nawet na studiach, nie nauczyłam się tak potrzebnych i tak praktycznych rzeczy! Tak, to prawda, że Kobieta Matka – Matka Polka przy Dziecku nauczy się odpowiedzialności, konsekwencji, planowania. Dzisiaj w radiu słyszałam, że Matki są lepszymi pracownikami, szkoda że nasi pracodawcy nie potrafią docenić wszechstronności Matki. W Nas siła Kochane!
Ale odbiegam od tematu…

Szczepienia niemal całkowicie wyeliminowały wiele chorób, które nękały poprzednie pokolenia.  W ciągu 24 godzin po urodzeniu Dziecko szczepione jest przeciw WZW typu B i gruźlicy. Cały kalendarz szczepień obowiązkowych otrzymamy w szpitalu, w książeczce zdrowia dziecka. Następne szczepienia podawane są w poradni już w 2 miesiącu życia. Mamy wybór możemy wybrać szczepionki skojarzeniowe, ja nie wiem co wybrać, a Ty jakie szczepionki wybrałaś? Prawdopodobnie pierwsza dawka przy wariancie szczepionek skojarzeniowych jest w 6 tygodniu, druga w trzecim/czwartym miesiącu, trzecia w piątym miesiącu i czwarta w szesnastym/osiemnastym miesiącu. W Internecie znalazłam informacje dotyczące szczepionek skojarzeniowych, tekst poniżej.


Źródło: http://www.sante-cm.pl/przychodnia/szczepienia_obowiazkowe
Oprócz szczepionek obowiązkowych, możemy również wybrać dodatkowe szczepionki zalecane przeciw: pneumokokom, ospie wietrznej, rotawirusom.

Skutki po szczepienne: obrzęki, zaczerwienienia, gorączka, wymioty, biegunka, dziecko apatyczne.

Kalendarz szczepień znajdziesz tu: 
 


1 komentarz:

  1. My szczepimy 5w1, do tego swój WZW B - Engerix. Poza tym chcę szczepić na pneumokoki (ale to przed spotkaniem z większą ilością równieśników, więc pewnie koło roczku dopiero, czyli tylko dwi dawki). Rotawirusy odpuszczamy, ze względów finansowych, one bezpośrednio nie zagrażają życiu (zdaniem naszego pediatry to szczepionka przeciwko szpitalowi), bo dopiero odwodnienie w wyniku zarażenia rotawirem może spowodować gorsze powikłania. Nad ospą się jeszcze zastanawiamy, ale też na pewno dopiero przed pójściem do przedszkola

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku, lubię z Tobą rozmawiać...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...