środa, 7 sierpnia 2013

Szkoła rodzenia – zajęcia pierwsze, Zasady higieny noworodka

Temat: Zasady higieny noworodka (kąpanie, przewijanie, pielęgnacja pępka). Opieka nad noworodkiem. Przygotowanie kącika noworodka.Źródło: www.kobietowo.com.pl/strona/szkola-rodzenia

Kąpanie - poniżej lista niezbędnych rzeczy (ja staram się kupować te z polskich firm, uważam że są najlepsze).wanienka – ja kupiłam zwykłą, plastikową, 100 cm, bez fotelika do kąpieli (który nie nadaje się dla niemowlaków), bez materacyka z gąbki (który jest siedliskiem bakterii)

mydło dla niemowląt

2 ręczniki kąpielowe

oliwka

szczotka do włosów z miękkim włosiem

nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami

gaziki lub płatki higieniczne

do pępka Octenisept

patyczki higieniczne

termometr do wody

gruszka do nosa z miękką końcówką


Przewijanie

przewijak

podkłady nakładane na przewijak, a w domu wystarczy pieluszka tetrowa

chusteczki nawilżane

krem przeciw odparzeniom

pieluszki Happy Newborn

ubrankaKilka wskazówek, które zapamiętałam z zajęć. Kąpiel należy wykonywać w pomieszczeniu o temp. 24 – 26 ºC , w wodzie o temp. 37 – 38 ºC, używając do tego odpowiedniego środka myjąco–pielęgnującego, dzięki niemu skóra po kąpieli nie wymaga już dodatkowej porcji kosmetyków natłuszczających. Nasza Kruszynka nie jest kąpana w szpitalu, pierwsza kąpiel jest już w domu, przez pierwsze dni może to być po prostu tzw. sucha kąpiel za pomocą wody z płynem do kąpieli. Dowiedziałam się, że Małe Dziecko nie musi ( ale może) być kąpane codziennie, co nie zwalnia rodziców od umycia buzi, okolic intymnych i fałdek ciała myjką. Pierwsza kąpiel to dla rodziców duże wyzwanie, przede wszystkim należy wszystkie niezbędne rzeczy przygotować, trzeba mieć wszystko na miejscu. Niemowlaka należy kąpać zawiniętego w pieluszkę tetrową – nie będzie się tak stresował. Na początku moczymy płatek kosmetyczny i myjemy buzię, oczy od zewnątrz w stronę noska. Dopiero po tych czynnościach umieszczamy Naszego Czyścioszka w wanience, najpierw pupkę… Pamiętaj nie kupuj dużo kosmetyków, skóra Naszego Czyścioszka tego nie potrzebuje, oliwkę stosuje się kilka razy w tygodniu, nie trzeba codziennie, uważaj na kosmetyki z tlenkiem cynku są konieczne jeśli skóra jest zmieniona. Skóra Dziecka musi oddychać, kupuj mniej zapachowe produkty mają mniej chemii. 
 
Dopóki Maluszkowi nie odpadnie kikut pępowiny, podczas każdej zmiany pieluszki należy go przemyć. Do pępka można stosować wodę z mydłem lub octenisept. Najlepiej używać pieluszek Happy Newborn, które jako jedyne mają wycięcie na pępuszek, poleciła mi Pani położna. Ubranka należy wyprać w proszku przeznaczonym dla niemowląt, należy pozbyć się metek, które drażnią delikatną skórę Dziecka. I na zakończenie Niemowlak zużywa ok. 20 pieluszek na dobę - korekta 10 na dobę:)

Tego dowiedziałam się na pierwszych zajęciach – informacji bardzo dużo, jeśli masz dla mnie jakieś rady proszę daj znać.2 komentarze:

 1. pamiętam jak dziś te całe zamieszanie, pamiętam przeczytane fora, nauki ze szkoły rodzenia, gazetki... i ten stres.
  a życie zweryfikowało.
  kosmetyki? Stoją i muszę oddać do szpitala, zamiast oliwki używamy olejów naturalnych, patyczki do uszu zakazane, krem przeciw odparzeniom przegrał z pieluchami wielorazowymi i mąką ziemniaczaną, chusteczki nawilżane wyłącznie na długie wyjścia, gdy awaryjnie trzeba przewinąć... a termometr tylko zawadzał, Zośka sama nauczyła nas jaką temperaturę lubi :) ale tak to jest, że wszystko życie weryfikuje... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście każdy uczy się swojego Dziecka:) i wszystkie rady i porady trzeba przecedzić przez nasze oczekiwania i naszego Dziecka. I to jest piękne... każda Mama jest inna i każde Dziecko jest inne.

   Usuń

Drogi Czytelniku, lubię z Tobą rozmawiać...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...