niedziela, 8 września 2013

Poród - Oddech, czyli co zapamiętałam z zajęć ze Szkoły Rodzenia

Oddech – ważna sprawa

Na zajęciach w Szkole Rodzenia zapewne dowiedziałaś się, że oddech podczas porodu jest bardzo ważny. Teoretyzując spróbuje przypomnieć sobie co położne mówiły na temat oddechu w trzech fazach porodu. Myślę że w ważnym momencie i tak nic się nie pamięta – dlatego zapamiętałam jedno – w trakcie porodu słuchać się położnej.Na pewno stosowałaś „oddechową” technikę relaksacji i wiesz, że w stanie zdenerwowania pomaga jak zrobimy kilka wdechów i wydechów, bo wraz z wydychanym powietrzem usuwamy z ciała napięcie. Podobnie jest przy porodzie, właściwe oddychanie ma dobry wpływ na przebieg porodu, na odczucia kobiety i dostarcza dziecku tlen. Zbyt szybki oddech zmniejsza dopływ świeżego powietrza do ciała i Naszego Dziecka. Najlepsze są długie, spokojne wydechy, które dostarczają świeżego tlenu. Pamiętajmy, że każdy skurcz podczas porodu to dla dziecka przerwa w dostawie tlenu.
Wydech sprawia, że ciało rozluźnia się a ból jest mniej odczuwalny, nie należy w czasie skurczu wstrzymywać oddechu, bo to napina mięśnie i potęguje ból. Co należy robić? Przy każdym skurczu robić świadomy głęboki, długi wydech. Wydech – wydycha napięcie, rozluźnia ciało, a co za tym idzie pomaga w bólu, wdech napina mięśnie.
Podobno taki świadomy, poprawny wydech pomaga w porodzie, bo rozluźniają się wszystkie mięśnie. Dobry wydech pomaga urodzić, przede wszystkim oddychanie przeponowe. Ciekawe czy to takie proste?

Oddychanie przeponowe, jak nabieramy powietrza należy jak najbardziej obniżyć przeponę, czyli wypchnąć brzuch do przodu -  przyda się w pierwszej fazie porodu. Nabieramy powietrze nosem wydychamy ustami, podczas wdechu wypinamy brzuch do przodu, wydech trwa dwa razy dłużej niż wdech.
 
Pod koniec I okresu, głęboki oddechy już nie pomagają wtedy oddycha się płytko i nieco szybciej, starając zachować stały rytm.
W fazie przejścia (kryzys 7 cm) w powstrzymaniu się przed parciem pomóc może dyszenie – trzeba wziąć głęboki wdech przez nos, a potem usta partiami – tak jak zdmuchuje się świecę. Dyszenie pomaga zachować siły i zmniejsza napięcie mięśniowe wywołane skurczami.
W fazie parcia – ważne jest połączenie oddychania z wypieraniem. Na początku skurczu partego należy wykonać jeden głęboki wdech do 20 sekund – nabrać dużo powietrza i zatrzymać je. Jak położna powie, że jest szczyt skurczu należy przeć z całych sił – tak długo jak jesteś w stanie zatrzymać oddech. Jak położna poprosi cię, żebyś nie parła,  oddychaj szybko i płytko jak przy dyszeniu.
 
To wszystko co zapamiętałam z zajęć ze Szkoły Rodzenia.

 
 
 
 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku, lubię z Tobą rozmawiać...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...