sobota, 30 listopada 2013

Jesteśmy w domu, czyli świat po drugiej stronie... brzucha

Zanim Alicja została wypisana ze szpitala do domu, musiała przejść kolejny sprawdzian. Lekarz pediatra ocenił czy Maluszek ma odruchy, które są charakterystyczne dla tego wczesnego okresu życia. Obecność odruchów świadczy o tym, że z układem nerwowym, mózgiem Maluszka jest wszystko w porządku. Gdy Dzidzia porusza nogą, ręka czy ssie robi to automatycznie, nie potrafi ssać piersi świadomie. Odruchy powinny znikać w określonym czasie, nie będą mu już potrzebne Maluszek sam będzie decydował czy chce wyciągnąć rączkę czy nie.

Trochę mnie zdziwiło, że lekarz podnosi moje dziecko za paszki, sprawdzając jak długo trzyma główkę i postanowiłam dowiedzieć się jakie odruchy może sprawdzać pediatra - sama oczywiście nigdy nie zdecyduje się na takie eksperymenty:)
Źródło: http://poradnikmamy.wordpress.com/category/noworodek/

Poznaj odruchy noworodka:


Kroczy po podłożu
jest to odruch chodu automatycznego. Lekarz trzyma Dziecko podtrzymując za paszki a stópki dotykają podłoża - niemowlę podnosi nogi tak jakby próbowało chodzić.Odruch zanika w czwartym-piątym tygodniu.

Zadziera paluch - odruch Babińskiego
Gdy łaskoczemy zewnętrzną krawędź stóp Maluszek rozczapierza paluszki, a paluch odgina ku górze. Zanika między szóstym a dwudziestym czwartym miesiącem.

Skręca tułów
Gdy Dziecko leży na brzuszku, palcem rysuje się wzdłuż jego kręgosłupa linie np. po lewej stronie, Maluszek skręca ciało w lewą stronę. Zanika około szóstego miesiąca.

Odpycha nóżkami
Maluszek położony na brzuchu a jego nóżki mają oparcie - wyprostuje nóżki i zegnie, Dziecko zacznie pełzać przed siebie. Zanika około trzeciego miesiąca.

Szuka piersi
Gdy dotykamy policzka odwraca główkę w tę stronę i otwiera buzię, wysuwa język. zanika stopniowo w trzecim, czwartym miesiącu życia.

Boi się
Jeśli usłyszy gwałtowny hałas, huk - coś spadnie na podłogę itp. Maluszek energicznie odrzuci i wyprostuje rączki, a po kilku sekundach skuli się, przyciśnie do tułowia rączki, jakby chciał się objąć. Zanika około szóstego miesiąca życia.

Ma odruch ssania
Przez pierwsze trzy miesiące Nasz Szkrab będzie ssać wszystko - pierś mamy,smoczek, palec, brzeg kocyka. Zrobi tak nawet jak nie będzie głodny. Zanika około dwunastego miesiąca, ale od szóstego Maluszek ssie świadomie.

Układa się asymetrycznie
Gdy noworodek leży na plecach a główka leży na boku, noga i ręka z tej strony, w która patrzy Dziecko rozprostują się a druga nóżka i rączka zegną się w stawach - to odruch szermierza. Zanika od szóstego miesiąca życia Dziecka.

Silny odruch chwytny
Bardzo mocno zaciska piąstki. Zanika około trzeciego miesiąca życia.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku, lubię z Tobą rozmawiać...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...