sobota, 30 listopada 2013

Jesteśmy w domu, czyli świat po drugiej stronie... brzucha

Zanim Alicja została wypisana ze szpitala do domu, musiała przejść kolejny sprawdzian. Lekarz pediatra ocenił czy Maluszek ma odruchy, które są charakterystyczne dla tego wczesnego okresu życia. Obecność odruchów świadczy o tym, że z układem nerwowym, mózgiem Maluszka jest wszystko w porządku. Gdy Dzidzia porusza nogą, ręka czy ssie robi to automatycznie, nie potrafi ssać piersi świadomie. Odruchy powinny znikać w określonym czasie, nie będą mu już potrzebne Maluszek sam będzie decydował czy chce wyciągnąć rączkę czy nie.

Trochę mnie zdziwiło, że lekarz podnosi moje dziecko za paszki, sprawdzając jak długo trzyma główkę i postanowiłam dowiedzieć się jakie odruchy może sprawdzać pediatra - sama oczywiście nigdy nie zdecyduje się na takie eksperymenty:)




Źródło: http://poradnikmamy.wordpress.com/category/noworodek/

Poznaj odruchy noworodka:

piątek, 29 listopada 2013

25 listopada przyszła na świat śliczna i dzielna Alicja - Moja Córka:)

25 listopada 2013 roku urodziła się moja Córka -Alicja:) Dostała 10 punktów w skali Apgar.
Co to jest ta tajemnicza skala Apgar - skala używana w medycynie w celu określenia stanu noworodka zaraz po porodzie: w 1., 3., 5. i 10. minucie życia. Wprowadziła ją w 1953 Virginia Apgar. Dziecko minimalnie może dostać 0, a maksymalnie 10 punktów.


Cecha 0 punktów 1 punkt 2 punkty
A Appearance (Skin color) kolor skóry sinica całego ciała tułów różowy, sinica części dystalnych kończyn całe ciało różowe
P Pulse puls/na min. niewyczuwalny <100 >100
G Grimace (Reflex irritability) reakcja na bodźce (np. wprowadzenie cewnika do nosa) brak grymas twarzy kaszel lub kichanie
A Activity (Muscle tone) napięcie mięśni brak napięcia, wiotkość ogólna napięcie obniżone, zgięte kończyny napięcie prawidłowe, samodzielne ruchy
R Respiration oddychanie brak oddechu wolny i nieregularny głośny płacz
Wynik:
  • 10–9 – noworodek w dobrym stanie
  • 8–7 – zmęczenie porodem
  • 6–4 – zamartwica średniego stopnia (sina)
  • 3–0 – zamartwica ciężka (blada)
Źródło: Wikipedia i wszystko jasne :) http://pl.wikipedia.org/wiki/Skala_Apgar

 Skala Apgar - ocena stanu zdrowia noworodka

 Źródło: http://mojniemowlak.pl/pierwsze-dni/skala-apgar-ocena-stanu-zdrowia-noworodka.html

sobota, 23 listopada 2013

Mój blogowy pamiętniku

Przepraszam, że nie uzupełniam wpisów ale ciągle czekam na Moje Maleństwo i nie mogę się skupić na czymś innym:( Pozdrawiam Wszystkie Przyszłe Mamy i ... Mamy:)

piątek, 15 listopada 2013

Wyprawka dla dziecka, czyli etnocentryzm konsumencki

Ach śpij, bo nocą,
Kiedy gwiazdy się na niebie złocą,
Wszystkie dzieci, nawet złe,
Pogrążone są we śnie,
A Ty jedna tylko nie. 



Pomyślałam o nocach, które moja Mała Śpiąca Królewna prześni... i tych, które pozostaną nieprzespane. Pierwsze spojrzenie na zabawki, pierwsze nuty kołysanki, pierwsza bajka, pierwsza podusia, w którą mała główka wtuli się bezpiecznie... Z pościelą moje Dziecko będzie miało częsty kontakt i dlatego ważny był dla mnie jej wybór. Pościel dla Maluszka musi być przede wszystkim ciepła, miękka, wygodna i bezpieczna. Najlepszy materiał to ten w 100% naturalny, czyli bawełna. Oprócz poszewki należy sprawdzić skład kołderki, która nie powinna być z tkanin sztucznych. 
 

poniedziałek, 11 listopada 2013

Mamy blogujące 2013!

Spodziewam się dziecka i to fantastyczne. Myśl o tym, że przede mną 9 miesięcy, by się przygotować, wszystkiego nauczyć przed tym wielkim debiutem... przerażała mnie. 9 miesięcy to długo... a zarazem krótko, na szczęście ja już jestem na finiszu:) 

Ciąża to czas trudny, raczej nie ma specjalnych względów, rzadko kiedy ktoś przepuści w kolejce, rzadko ludzie są troskliwi i przyjaźni, a i ciężarna nie zawsze  ma doskonały humor.
Dla mnie był to czas zadawania pytań, na które zawsze znalazłam pomocną odpowiedź od Was Blogujące i Czytające Mamy, za to chcę bardzo podziękować. Jestem szczęściarą, że mogę na Was polegać, zawsze czekam na te nasze wirtualne spotkania:)

Z pewnością teraz, jak pojawi się Alicja, nadejdzie czas zadawania dodatkowych, ważnych pytań i wprowadzania nowej rzeczywistości.
Na szczęście! Dobrze, że jesteście, dobrze, że piszecie, mogę na Waszych Blogach, Komentarzach znaleźć wszystko, czego potrzebuje, by powitać Moje Maleństwo.

Blogujące Mamy, mam nadzieje, że podzielicie się ze mną swoim doświadczeniem... o to bardzo proszę - Debiutująca Mama.

niedziela, 10 listopada 2013

Wyprawka dla dziecka, czyli etnocentryzm konsumencki




Tak jak pisałam wcześniej postanowiłam wspierać Polskie firmy i całą wyprawkę dla Alicji zakupiłam u polskich producentów. Okazuje się, że polskie produkty dla dzieci są doskonałej jakości i nie odbiegają od zagranicznych marek. Kupując Polskie wyroby, dajesz pracę polskim pracownikom i otrzymujesz produkty najwyższej jakości.

Już niedługo narodzi się prawdziwa Gwiazda:) Pomyślałam o tych słodkich nocach, które Moja Córka pokocha w swoim bezpiecznym, ciepłym łóżeczku. Pomyślałam o uśmiechniętych oczach wpatrzonych w księżyc i gwiazdy. Wyobrażałam sobie poranki i uśmiech Mojej Małej Kruszynki kryjący się za szczebelkami łóżeczka.

sobota, 9 listopada 2013

Ważne pranie i prasowanie

Zanim Szkraba wpakujemy w ubranko, koniecznie je wypierzmy, oczywiście nie ze swoimi ubraniami. Najlepiej kupować jasne ubranka, które mają mniej chemikaliów i barwników. Należy prać ubranka noworodków w preparatach przeznaczonych dla najmłodszych. Ubranka oczywiście trzeba wyprasować, prasowanie działa jak sterylizacja, usuwa z ubranek zarodniki roztoczy, grzybów oraz bakterie.


Źródło: http://dzidziusiowo.pl/ciaza-i-porod/wyprawka/1242-proszek-do-prania-dla-niemowlaka

piątek, 8 listopada 2013

Ubranka na początek, czyli Dzidzia na wybiegu

Moja Córka ma już miesiąc, bogata w doświadczenie, postanowiłam wrócić do tematu wyprawki. Moja Córka ważyła 3310 g i miała 52 cm. Ubranka, które kupiłam czyli rozmiar 52, na starcie były za małe:) Dlatego wszystkim proponuje zakup kilku ubranek trochę większych 56 a z zapasem ubranka rozmiar 62-68.

Poniżej tabela rozmiarów:

46-50-52 cm:  wcześniak
56-62 cm:  0-3 miesiące (noworodek urodzony o czasie)
62-68 cm: 3-6 miesięcy
68-74: 6-9 miesięcy
74-80: 9-12 miesięcy
80-86 cm: 12-18 miesięcy

Jakie ubranka polecam, by nie stać codziennie przy pralce i żelazku? Ja jestem cwana bo część garderoby dostaliśmy od Mojej Bratowej, której wielkie Bóg Zapłać i Całusy. Ciuszki te są przede wszystkim wygodne, praktyczne i piękne - oglądałam je chyba ze sto razy - rajstopki w kropki, sukienki dla panienki... Łatwo się je zdejmuje, są z dobrej bawełny, są mega wygodne, nie mają zbyt intensywnych kolorów bo barwniki używane do farbowania ubranek przecież też mogą uczulać. Polecam ubranka zapinane na zatrzaski, to o wiele lepsze niż guziczki.
 
Garderoba Maluszka nie musi być pękata, wystarczy zapas 6 kompletów - na wypadek "ulania, obrzygania, osrania". I uwaga podstawowa Maluszki szybko rosną, Moja Córcia już wyrosła z kilku fajnych kompletów, są też ubrania których nie miała na sobie:(

Dzidzia na wybiegu - w tym sezonie nosimy:

sobota, 2 listopada 2013

Przygotowania do porodu

37 tydzień Moja Córcia ma 2800, ma już swój pokój, łóżeczko, ubranka:)
Czekają na Maleństwo Pluszaki - tygrysek i osiołek.

Wszystko jest wyprane i wyprasowane, czekamy na Ciebie!

Jak przygotować się do porodu?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...