wtorek, 12 sierpnia 2014

A może byśmy tak najmilszy wpadli na dzień do Tomaszowa

Tomaszów Mazowiecki to niedoceniane miejsce w środkowej Polsce, miasto na pierwszy rzut oka wydaje się puste, ale ta perełka kryje dla turysty wiele unikatowych atrakcji i jest dobrym miejscem na wypoczynek z małym dzieckiem. Jeżeli szukasz ciekawego miejsca na weekend zapraszam do Tomaszowa. 

Wszędzie jest tu blisko... nad rzekę Pilicę, gdzie w Ośrodku Przystań organizowane są spływy kajakowe za naprawdę rozsądną cenę... do skansenu, turystom Skansen Rzeki Pilicy bardzo chętnie otworzy swoje wrota, jest to pierwsze w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęcone rzece. Na turystów czeka podziemna trasa turystyczna "Groty Nagórzyckie" sztuczne wyrobiska po dawnej kopalni piasku. Utworzono tu trasę turystyczną o długości 160 metrów, którą pokonuje się z przewodnikiem.

Rezerwat Niebieskie Źródła

Niewątpliwie największą wyjątkową atrakcją Tomaszowa jest rezerwat Niebieskie Źródła, które po prostu trzeba zobaczyć. Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła leży na prawym brzegu Pilicy, na krańcu Tomaszowa Mazowieckiego, przy drodze, która prowadzi do podziemnej trasy turystycznej "Groty Nagórzyckie" i  nad Zalew Sulejowski. Niebieskie Źródła są to wywierzyska krasowe jedne z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie. Główny kompleks wodonośny stanowią spękane wapienie jurajskie, z których wytryska woda przybierająca niebiesko-błękitno-zieloną barwę. Niebieskie Źródła otoczone są przepięknym lasem, któremu towarzyszy rzeka. Przez rezerwat prowadzi ścieżka dydaktyczna, warto zatrzymać się i dowiedzieć się czegoś więcej.


Jeżeli lubisz rowerowe wycieczki to Tomaszów jest ciekawym rozwiązaniem, bardzo blisko jest przepiękna leśna miejscowość Spała, letnia rezydencja Prezydenta Ignacego Mościckiego. My jak jesteśmy w Spale zatrzymujemy się w hotelu Mościcki, warto przede wszystkim spróbować ich doskonałej kuchni


Spała Hotel Mościcki


 Na miłośników plaży, piachu i wodnych atrakcji czeka Zalew Sulejowski, tu w ciszy można z małym dzieckiem poplażować. W przeciwieństwie do innych zalewów tu jest cisza i spokój, na wodzie tylko żaglówki. My wybraliśmy na plażowanie miejscowość Borki. A dla miłośników Żubra... bo i tacy mnie czytają... proponuje sympatyczne spotkanie w ośrodku hodowli żubra w Smardzewicach.  

Zalew Sulejowski


Warto też dodać, że te atrakcje są w promieniu 5 - 10 kilometrów i bez problemu można dotrzeć do nich rowerem.

To oczywiście nie wszystkie atrakcje, miłośnicy historii mogą odwiedzić niemieckie bunkry w Konewce czy kościół św. Idziego w Inowłodzu ale weekend ma tylko dwa dni:(

Więcej informacji:
Pilica  - Tomaszów MazowieckiW drodze na Niebieskie ŹródłaNad Zalewem Sulejowskim


Spała

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku, lubię z Tobą rozmawiać...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...