czwartek, 21 sierpnia 2014

Alicja i Magiczne ŚwiętokrzyskieZapraszam... niesamowite opowieści, legendy, piękne krajobrazy, wyjątkowe miejsca...

Województwo świętokrzyskie to tajemnicze i wyjątkowe miejsce, doskonałe dla żądnych przygód Młodych Podróżników. Kto nie słyszał o czarownicach świętokrzyskich, odbywających Sabaty na Łysej Górze? Kto nie słyszał opowieści o Białej Damie? Kto chce dowiedzieć się, gdzie odbywają się sabaty prawdziwych czarownic i gdzie spotka Białą Damę? Zapraszamy Świętokrzyskie zapewnia moc magii.

Razem z Alicją postanowiliśmy sprawdzić jakie atrakcje czekają na nas w Górach Świętokrzyskich, najstarszym paśmie górskim w Polsce. Warto z dziećmi zdobyć Święty Krzyż i usłyszeć legendę o Emeryku i świętym jeleniu, zobaczyć relikwie Krzyża Świętego i przeczytać oryginalny manuskrypt "Kazań Świętokrzyskich" z XIII wieku. Warto zapamiętać, że rękopis jest najstarszym dokumentem, w którym zapisano wyrazy w języku polskim.

Legenda o Emeryku i świętym jeleniu http://swietokrzyskie.org.pl/legendy-i-zwyczaje/legendy-i-podania/340-legenda-o-emeryku-i-swietym-jeleniu


Koniecznie trzeba zobaczyć Kielce, miasto jakich wiele a jednak wyjątkowe:) Miasto bardzo przyjemne, przytulne i przyjazne dla Małego Podróżnika. Nasza Alicja spacerowała w wózku a my mogliśmy podziwiać Bazylikę Katedralną, wczesnobarokowy pałac Biskupów Krakowskich, dworek Laszczyków obecnie Muzeum Wsi Kieleckiej, park miejski.


Kielce

Rynek RatuszUlica Henryka Sienkiewicza


Bazylika Katedralna


Pałac Biskupów Krakowskich

Dworek Laszczyków obecnie Muzeum Wsi Kieleckiej
Dworek Laszczyków obecnie Muzeum Wsi Kieleckiej - "Polski rok obrzędowy, od Matki Boskiej Roztwornej do Matki Boskiej Zielnej".
Pomnik Dzika i legenda o powstaniu miasta

Jan Karski na moście nad rzeką Silnicą

W samym centrum Kielc trzeba zobaczyć rezerwat Kadzielnia to wzniesienie zbudowane ze skał wapiennych. Są tu tarasy widokowe, alejki spacerowe, amfiteatr, w którym odbywają się koncerty. Skałka Geologów otoczona jest z trzech stron tzw. Szmaragdowym Jeziorem. Niezwykły kolor wody to efekt zjawiska optycznego - promienie światła odbijają się od zlasowanego wapienia.

Rezerwat Kadzielnia
Jeżeli uwielbiasz podróż w czasie, zapraszam do Tokarni. Tu czeka na Ciebie prawdziwa podróż w czasie, Alicja i my spędziliśmy przy okazji  kilka godzin na świeżym powietrzu (warto zabrać koc i kosz piknikowy) z widokami na malownicze pagórki i Chęciny. Ten Park Etnograficzny Muzeum Wsi Kieleckiej położony jest przy drodze krajowej nr 7 Kraków - Warszawa. Na powierzchni  72 hektarów zgromadzono kilkadziesiąt zabytkowych obiektów budownictwa drewnianego. Można przenieść się do starodawnej wsi, zobaczyć całe zagrody wiejskie, wiatraki, kuźnie, kościółek z 1763 roku, a także modrzewiowy dwór, aptekę, szkołę. Bez problemu cały park można przemierzyć na kółkach dziecięcego wózka:) Przed wejściem do Muzeum bezpłatny parking. Można na miejscu coś zjeść, ale najlepiej zabrać ze sobą koc i kosz piknikowy - proponuje zarezerwować cały dzień.Tokarnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku, lubię z Tobą rozmawiać...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...