poniedziałek, 22 grudnia 2014

Idzie rak nieborak, jak uszczypnie będzie znak... czyli jak podarować Dziecku zdrowie

Czy wiesz, że na zachorowanie na raka wpływa tryb życia w tym odżywianie? Warto uczyć dzieci zdrowych nawyków, bo dzięki nim mogą uchronić się przed zachorowaniem na nowotwór!

Ruszajmy się, jedzmy zdrowo i włączmy do diety warzywa i owoce. Efekt dla naszego zdrowia będą murowane! I uczmy tego dzieci - przez zabawę, a nie strasząc liczbami czy rakiem - nieborakiem:)
Okazuje się, że nawet 1/3 zachorowań można zapobiec prowadząc zdrowy tryb życia. Warto wspomóc się fachową wiedzą spisaną w Europejskim kodeksie walki z rakiem. Pamiętajmy jednak by dzieciom przedstawić zdrowy styl życia jako zabawę. Wycinamy wzorki z owoców, pokazujemy im nowe smaki, jeździjmy razem na rowerze. Zdrowego życia uczy też szkoła. W ramach programu Szkoła promująca zalecenia Kodeksu Walki z Rakiem uczniowie nawet najmłodszych klas mogą się dowiedzieć, jak zdrowo żyć i zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. W ramach programu prowadzone są zajęcia szkolne i pozaszkolne, a nawet spotkania dla rodziców. Pamiętajmy jednak, że edukacja w szkole to tylko wskazanie drogi naszym dzieciom, bez pomocy rodziców nie osiągniemy sukcesu. My rodzice musimy wspierać nasze dzieci w dążeniu do zdrowie, dajmy przykład w domu, pokażmy zdrowy styl życia. Najlepiej "zaszczepić" zdrowy styl życia już od najmłodszych lat to nic nie boli, a ile przy tym frajdy i zabawy. 

Szczepisz swoje Dziecko, kupujesz mu drogie zabawki, modne ubranka a od dziś daj mu zupełnie za darmo przepis na zdrowie. Świadomość zapobiegania chorobom jest najlepszym prezentem na całe życie od Ciebie dobrej matki, dobrego ojca. ZDROWIE JEST NAJWAŻNIEJSZE. Daj przykład ŻYJ ZDROWO! 

Poniżej zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem, które warto przesłać dalej:


1. Nie pal; jeśli palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.

2. Wystrzegaj się otyłości.

3. Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.

4. Spożywaj więcej warzyw i owoców: jedz, co najmniej 5 porcji dziennie.

5. Jeśli pijesz alkohol – piwo, wino lub napoje wysokoprocentowe – ogranicz jego spożycie: mężczyźni do dwóch porcji dziennie, kobiety do jednej porcji.

6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Szczególnie chroń dzieci i młodzież, stosuj kremy ochronne.
7. Przestrzegaj ściśle przepisów mających na celu ochronę przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze.

8. Kobiety po 25 roku życia powinny brać udział w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.

9. Kobiety po 50 roku życia powinny brać udział w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi.

10. Kobiety i mężczyźni i po 50 roku życia powinni uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego.

11. Bierz udział w programach szczepień ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: www.kodekswalkizrakiem.pl

Nie jesteś obojętny, piszesz bloga albo po prostu zależy Ci na szerzeniu zachowań prozdrowotnych podziel się kodeksem LINK TU.
Zadanie Prewencja pierwotna nowotworów finansowane przez ministra zdrowia w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku, lubię z Tobą rozmawiać...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...