piątek, 5 grudnia 2014

Jak wybrać fotelik samochodowy

W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa Dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

Nasz pierwszy fotelik w kategorii 0+ (0-13 kg) już musimy pożegnać. Zastanawiałam się na co muszę zwrócić uwagę kupując następny. Liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo, komfort, prosta obsługa, co jeszcze?


Myśl... O bezpieczeństwie


1. Podstawowe kryterium wyboru fotelika to kategoria wagowa:) Fotelik musi być dobrany do wagi, wzrostu i wieku Dziecka. Według europejskich norm mamy 5 kategorii wagowych:

0 dla Dzieci o wadze mniejszej niż 10 kg, w której fotelik montowany jest tyłem do kierunku jazdy;
0+ (0-13 kg), w której fotelik montowany jest tyłem do kierunku jazdy;
grupa I (9-18 kg)
grupa II (15-25 kg)
grupa III (22-36 kg)


2. Zamontowany fotelik musi być stabilny, warto "przymierzyć" go do konkretnego modelu samochodu. Fotelik nie może się kiwać, powinien być sztywno przymocowany za pomocą pasów albo bazy ISOFIX.  Uwaga, czasami tylny zagłówek przeszkadza w montażu, najlepiej go po prostu zdemontować.

ISOFIX - niezależny system mocowania fotelików samochodowych  bez użycia pasów. Dwa sztywne elementy mocujące związane są z podstawą fotelika. Zatrzaskują się one na uchwytach ISOFIX. te umieszczone są w samochodzie między oparciem a siedzeniem. Sprawdź czy masz w swoim samochodzie takie udogodnienie:)

ISOFIX
Bardzo ważne by fotelik prawidłowo zamontować w samochodzie, tylko wtedy spełni swoją misje. Zawsze trzeba stabilnie zamontować fotelik. Najbezpieczniejsze miejsce to środkowe miejsce na tylnej kanapie, ewentualnie za siedzeniem pasażera. Uwaga! Poduszka powietrzna, jeżeli chcesz, musisz przewozić maluszka na przednim fotelu, PAMIĘTAJ o wyłączeniu poduszki powietrznej, która podczas wypadku, stłuczki może zrobić krzywdę Dziecku.

 W ofercie fotelików są też takie z bazą montażową, która ułatwia montaż fotelika. Bazę mocuje się na stałe do siedzenia samochodu pasami albo do ISOFIX. 

3. Eksperci polecają by sprawdzić w internecie, jak dany model sprawdził się podczas testów zderzeniowych np.: ADAC czy AA Trust. Test zderzeniowy to nic innego jak wypadek w warunkach laboratoryjnych, w crash testach sprawdza się jak zachowuje się fotelik  przy zderzeniach czołowych, bocznych.

ADAC to niemiecki automobilklub, który testuje nowe modele samochodów i wszelkich elementów, części wyposażenia. Skala ocen od 1-5.   

4. Zwróć uwagę na homologację, czyli europejski certyfikat bezpieczeństwa ECE R44-04, co oznacza że dany fotelik jest wykonany zgodnie z obowiązującymi w Europie wymaganiami technicznymi. 

5. Pamiętaj też o pasach bezpieczeństwa, najlepsze są te 5-punktowe, z ochraniaczami. Są foteliki, które zamiast pasów mają osłonkę. Jeśli w foteliku będzie jeździł niemowlak pamiętaj o wkładce redukcyjnej, która stabilnie będzie chroniła główkę i zapewni większy komfort i bezpieczeństwo takiemu Maluszkowi:)

REGULACJA PASÓW dla niemowląt pasy trzeba ustawić na wysokości ramion Dziecka. Pamiętaj, że pasy powinny być dobrze ułożone, nie skręcone i powinny być maksymalnie dociągnięte, ciaśniej zapięte - pod pasem nie mogą mieścić się dwa palce. U Starszaka pas musi przylegać i na udach i na brzuchu. UWAGA! O pasach nie powinni zapominać także dorośli towarzysze podróży, eliminują wtedy zagrożenie, jakim jest podczas wypadku ciało dorosłego człowieka.
 6. Zagłówek - w fotelikach dla niemowląt powinien wystawać nieco ponad główkę Dziecka. Dla Starszaków - oczy Dziecka nie mogą być ponad krawędzią oparcia. Warto także zwrócić uwagę co w foteliku, chroni Maluszka przed uderzeniem bocznym np.: głębokie ścianki boczne. Fajnie jak fotelik dla Starszaka ma regulacje zagłówka, ułatwiającą dopasowanie fotelika do wzrostu Dziecka. 

7. Wygoda... Komfort podróży sprawią szerokie siedzisko, dobra, oddychająca tkanina, z której powinien być wykonany fotelik. Fajnie jak fotelik jest prosty w obsłudze, a Maluszka można szybko wypiąć, włożyć, wyciągnąć z niego:) Ważna tez jest regulacja oparcia od pozycji siedzącej do leżącej.


Pamiętaj, że producenci udzielają gwarancji tylko pierwszemu właścicielowi:)  Kupując używany fotelik nie masz pewności, czy np.: nie jest uszkodzony, albo czy nie uczestniczył w wypadku.

WAŻNE
Zablokuj drzwi przy miejscu dla Maluszka, Szkrab nie otworzy ich w trakcie podróży:)


 Polka Matka jest na Facebooku:)

3 komentarze:

 1. Witam serdecznie. Bardzo ciekawy artykuł. Na pewno będę częstym gościem na blogu oraz będę polecać znajomym.
  Zapraszam również na mój blog :
  resopsychologia-laskos.blogspot.com/

  Posiadam tytuł magistra pedagogiki zdobyty na Uniwersytecie Wrocławskim oraz jestem doktorancką nauk społecznych na Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Poprzez swoją działalność, pragnę ukazać wszystkim odwiedzającym mój blog fascynującą wiedzę popartą moimi własnymi badaniami naukowymi .

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam

  Ciekawy art. jednak szkoda, iż nie pojawił się w nim temat fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy dla dzieci "po łupinkach 0-10kg czy 0-13kg."
  Fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy jest dużo bezpieczniejszy dla dziecka, nawet do 5 lat.
  Polecam dodanie takiej informacji. Nie powinniśmy zbyt szybko przesadzać dzieci do jazdy przodem do kierunku jazdy. To nie jest dobry pomysł.

  Do wątku testów fotelików dla dzieci dodam szwedzki PlusTest. Najbardziej restrykcyjny test dla fotelików dziecięcych.


  Pozdrawiam
  Tylem.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie czyta Pan mojego bloga uważnie w poprzednim poście pisałam: "Niemowlęta poniżej roku lub wagi 13 kg muszą jeździć w najbezpieczniejszych fotelikach, czyli tych montowanych tyłem do kierunku jazdy, tylko taki fotelik zapewni podparcie dla karku i główki Dziecka." http://polkamatkaa.blogspot.com/2014/01/pierwsza-podroz-do-domu.html

   Druga sprawa to testy "niezależnych organizacji" ADAC, OEAMTC, AA, ANWB, Plus Test wymieniony przez Pana jako najbardziej restrykcyjny i tu pytanie przy jakiej prędkości testują foteliki samochodowe dla Dzieci? Kochani Rodzice wybierajmy rozsądnie! A na drodze zachowajmy rozwagę... Z fotelikami samochodowymi, jak z kamizelką ratunkową - ta przed utonięciem nie uchroni. Pozdrawiam

   Usuń

Drogi Czytelniku, lubię z Tobą rozmawiać...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...