wtorek, 2 grudnia 2014

Jak wybrać nianię, czyli Matka specjalistą ds. HR

Źródło: http://tapety.tja.pl/tapeta_63091.html
Przychodzi w końcu taki moment, w którym musimy Naszego Maluszka zostawić, na czas nieobecności lub Matka po prostu wraca do pracy. Co zrobić gdy nie mamy pod ręką Babci Wspaniałej i Dziadka Cudownego, bo sami jeszcze rozwijają się zawodowo, albo co gorsze, mieszkają kilometry stąd? Musimy zaufać obcej osobie. Jak powinien wyglądać profesjonalny proces rekrutacji i jak podpisać z nianią umowę?

Gdzie szukać?

Popytaj wśród znajomych, sąsiadek może ktoś może polecić ci sprawdzoną osobę, to zdecydowanie ułatwi wybór.

Poszukaj w internecie, popytaj na forum inne Mamy z twojej okolicy, czy mogą polecić opiekunkę. Są też portale z ofertami opiekunek poszperaj w internecie.

Oczywiście możesz powierzyć proces rekrutacji profesjonalnej firmie i zgłosić się do agencji opiekunek, ale to kosztuje.


Na co zwrócić uwagę?

Dobrze jak potencjalna kandydatka na opiekunkę posiada referencje:) Ma dylom ukończenia szkoły pielęgniarskiej, albo chociaż kurs pierwszej pomocy - przydaje się bo taka osoba po prostu wie co robić jak dziecko zedrze kolano, albo poparzy się. Dobrze sprawdzają się osoby z wykształceniem pedagogicznym, fajnie jak niania ma jakieś dodatkowe umiejętności: zna perfekcyjnie angielski :), potrafi grać na pianinie itp Może czegoś fajnego nauczy nasze Dziecko:)

Najlepiej przed planowaną rozmową rekrutacyjna zapisać sobie pytania i oczekiwania wobec naszej opiekunki - tworzymy taki profil kandydata idealnego np.: dlaczego chce pracować jako niania, co robi jak Dziecko płacze, czy ma swoje Dzieci, jak spędzi wolny czas z naszym Dzieckiem, czy jest za "metodą" klapsa,


Zakres obowiązków, czyli jakie mamy oczekiwania.

I tu w zależności od sytuacji, czasami opiekunka potrzebna jest tylko po to by przyprowadziła Dzieci z przedszkola, z zajęć dodatkowych, a czasem niania musi wykonać czynności związane z gospodarstwem domowym - musi przygrzać obiad, albo go ugotować itp Proponuje wszelkie oczekiwania i obowiązki spisać i przekazać na pierwszym spotkaniu i oczywiście zawrzeć w umowie. W umowie dla własnego bezpieczeństwa powinniście wpisać godziny sprawowania opieki przez nianię i zawrzeć w niej miejsce sprawowania opieki. Najczęściej jest to mieszkanie, w którym mieszkamy wraz z dziećmi. Jeżeli niania ma w zakresie swoich obowiązków, tak jak wspomniałam wyżej, wychodzenie z dziećmi na spacer czy zaprowadzanie dzieci do szkoły to również należy to wpisać. Co jeszcze wpisujemy: strony umowy, przedmiot umowy, czas i miejsce sprawowania opieki, liczba Dzieci, obowiązki niani, wysokość wynagrodzenia, czas trwania umowy.Za nianię składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne opłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych


Wzór umowy z opiekunką tu.


 Polka Matka jest na Facebooku:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku, lubię z Tobą rozmawiać...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...