Zapraszam... niesamowite opowieści, legendy, piękne krajobrazy, wyjątkowe miejsca...
Województwo świętokrzyskie to tajemnicze i wyjątkowe miejsce, doskonałe dla żądnych przygód Młodych Podróżników. Kto nie słyszał o czarownicach świętokrzyskich, odbywających Sabaty na
Łysej Górze? Kto nie słyszał opowieści o Białej Damie? Kto chce dowiedzieć się, gdzie odbywają się sabaty prawdziwych czarownic i gdzie spotka Białą Damę? Zapraszamy Świętokrzyskie zapewnia moc magii.
Razem z Alicją postanowiliśmy sprawdzić jakie atrakcje czekają na nas w Górach Świętokrzyskich,
najstarszym paśmie górskim w Polsce. Warto z dziećmi zdobyć Święty Krzyż i usłyszeć legendę o Emeryku i świętym jeleniu, zobaczyć relikwie Krzyża Świętego i przeczytać oryginalny manuskrypt "Kazań Świętokrzyskich" z XIII wieku. Warto zapamiętać, że rękopis jest najstarszym
dokumentem, w którym zapisano wyrazy w języku polskim.
Koniecznie trzeba zobaczyć Kielce, miasto jakich wiele a jednak wyjątkowe:) Miasto bardzo przyjemne, przytulne i przyjazne dla Małego Podróżnika. Nasza Alicja spacerowała w wózku a my mogliśmy podziwiać Bazylikę Katedralną, wczesnobarokowy pałac Biskupów Krakowskich, dworek Laszczyków obecnie Muzeum Wsi Kieleckiej, park miejski.
Kielce
Rynek Ratusz |
Ulica Henryka Sienkiewicza |
Bazylika Katedralna |
Pałac Biskupów Krakowskich |
Dworek Laszczyków obecnie Muzeum Wsi Kieleckiej |
Dworek Laszczyków obecnie Muzeum Wsi Kieleckiej - "Polski rok obrzędowy, od Matki Boskiej Roztwornej do Matki Boskiej Zielnej".
Pomnik Dzika i legenda o powstaniu miasta |
Jan Karski na moście nad rzeką Silnicą |
W samym centrum Kielc trzeba zobaczyć rezerwat Kadzielnia to wzniesienie zbudowane ze skał wapiennych. Są tu tarasy widokowe, alejki spacerowe, amfiteatr, w którym odbywają się koncerty. Skałka Geologów otoczona jest z trzech stron tzw. Szmaragdowym Jeziorem. Niezwykły kolor wody to efekt zjawiska optycznego - promienie światła odbijają się od zlasowanego wapienia.
Rezerwat Kadzielnia |
Jeżeli uwielbiasz podróż w czasie, zapraszam do Tokarni. Tu czeka na Ciebie prawdziwa podróż w czasie, Alicja i my spędziliśmy przy okazji kilka godzin na świeżym powietrzu (warto zabrać koc i
kosz piknikowy) z widokami na malownicze pagórki i Chęciny. Ten Park Etnograficzny Muzeum Wsi Kieleckiej położony jest przy drodze krajowej nr 7 Kraków - Warszawa. Na powierzchni 72 hektarów zgromadzono kilkadziesiąt zabytkowych obiektów budownictwa drewnianego. Można przenieść się do starodawnej wsi, zobaczyć całe zagrody wiejskie, wiatraki, kuźnie, kościółek z 1763 roku, a także modrzewiowy dwór, aptekę, szkołę. Bez problemu cały park można przemierzyć na kółkach dziecięcego wózka:) Przed wejściem do Muzeum bezpłatny parking. Można na miejscu coś zjeść, ale najlepiej zabrać ze sobą koc i kosz piknikowy - proponuje zarezerwować cały dzień.
Tokarnia |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Drogi Czytelniku, lubię z Tobą rozmawiać...