poniedziałek, 24 lutego 2014

Rozwój dziecka - pierwsze cztery tygodnie.

Od dnia, w którym przyjechaliśmy z Alicją do domu, do dnia dzisiejszego, Moja Mała Kruszynka zajęta jest swoim rozwojem. Trudno uwierzyć, że człowiek rozwinie się tak bardzo w tak krótkim czasie, już nigdy nie nauczy się tak wielu jak w tych pierwszych trzech lat życia. Każda Matka jest ciekawa czy jej Dziecko rozwija się prawidłowo, ja postanowiłam zapytać jak wygląda tajemnica rozwoju człowieka. Rozmawiam z psycholog Panią Martą
Jak wygląda okres adaptacji noworodka do świata zewnętrznego?  
Okres potrzebny dziecku do przystosowania się do nowych zmiennych warunków nazywamy w psychologii FAZĄ NOWORODKA. Czas trwania tej fazy to okres od 2 do 4 tygodni. Noworodek musi się w ciągu krótkiego czasu przystosować się do życia poza organizmem matki. W tej fazie dziecko tlen pobiera już nie od matki lecz poprzez oddychanie. Podobnie pokarm, który był przekazywany poprzez pępowinę zanika a dziecko pobiera pokarm ustami poprzez okres ssania i połykania. Ssanie oraz połykanie mają charakter odruchowy, który rozwija się już w okresie płodowym. Należy pamiętać, że obecność odruchów świadczy o prawidłowym rozwoju układu nerwowego.

Jak wygląda pierwsza ocena kondycji dziecka? 

Na planie pierwszym mamy rozwój somatyczny i odruchy. I tu trzeba pamiętać, że proporcja ciała noworodka jest zupełnie inna od naszej proporcji czyli dorosłego człowieka. Wielkość głowy wynosi 1,4 długości ciała noworodka a u dorosłej osoby 1/7. Twarz noworodka jest szeroka i krótka jak i szyja. Dłuższy jest tułów a krótsze kończyny. Tkanka kostna przypomina chrząstkę i zawiera niewielką ilość soli mineralnych. Kości czaszki są twardsze od pozostałych. Na sklepieniu czaszki znajduje się ciemiączko. W miarę wzrostu czaszki niemowlęcia ciemiączko kostnieje. Pierwsze ciemiączko kostnieje w pierwszym kwartale życia a drugie około 15 miesiąca.
Kolejną bardzo ważnią sprawą jest układ nerwowy. Układ nerwowy jest już ukształtowany choć nie zupełnie dojrzały. Stosunek noworodka do otaczającego go świata regulowany jest głównie przez odruchy bezwarunkowe. Niektóre odruchy są już ukształtowane przed urodzeniem się dziecka inne zaś w momencie narodzin. Należą do nich: czynność serca, oddychanie i kichanie. Odruchy mają ważne znaczenie dla życia dziecka np: odruch oddychania, ssania. Niektóre odruchy widoczne są tylko u noworodka, należy do nich odruch moro-zwany odruchem obejmowania. Ten odruch występuje gdy zadziała silny bodziec słuchowy, świetlny czy nagły wstrząs np: dziecko położone na plecach wyprostuje się, wyrzucając ręce w łuk. Innym odruchem typowym dla okresu noworodka jest odruch chwytny np: gdy dotkniemy przedmiotem wewnętrznej powierzchni dłoni noworodka. Dłoń noworodka zaciska się na przedmiocie tak mocno, że można unieść dziecko tak mocno do góry, że jego ręce nie wypuszczą przedmiotu. Odruch chwytny zanika około drugiego miesiąca życia.  


Co to jest odruch Babińskiego i dlaczego jest ważny? 
Odruch Babińskiego to podnoszenie dużego palca stopy po jej lekkim dotknięciu. Palec duży unosi się do góry a pozostałe palce skierowane są ku dołowi. Odruch ten zanika pod koniec pierwszego roku życia. Po pierwszym roku życia wszystkie palce kierują się ku dołowi. Unoszenie się odruchu Babińskiego u starszego dziecka może oznaczać patalogiczne zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym.


Dlaczego ciało Dziecka „porusza się” tak nieporadnie? 
To tzw. ruchy błędne są one jednym z rodzajów aktywności noworodka. Jak sama nazwa mówi ruchy błędne są nieskoordynowane. Każda cześć ciała noworodka porusza się jakby oddzielnie. Najczęściej poruszają się kończyny dolne czyli stópki. Rzadko porusza się tułów i główka. Ruchami błędnymi noworodek reaguje na bodźce płynące z zewnątrz.   


Czy to prawda, że sen w pierwszych miesiącach życia jest tak ważny dla człowieka? 
Tak, dlatego że w pierwszym miesiącu życia związki korowe tworzą się powoli, a mózg męczy się szybko. Z tego powodu Dziecko potrzebuje wypoczynku i przesypia cały dzień. Szybki przyrost tkanki mózgowej, mielinizacja włókien nerwowych, rozrost pól i okolic kory warunkuje rozwój pozostałych sfer funkcjonowania dziecka.
Trzeba pamiętać, że Noworodek jest istotą niezdolną do samodzielnej egzystencji. Wymaga on od osoby dorosłej a w szczególności od matki zaspokajania podstawowych potrzeb (dostarczania pokarmu, pielęgnacji). Im lepsza i bardziej prawidłowa będzie opieka, tym większe prawdopodobieństwo, że Wasze dziecko będzie rozwijało się prawidłowo.Bardzo dziękuję za rozmowę
POLECAM:
Bardzo ciekawy film Etapy rozwoju Dziecka -Rozwój ruchowy. Dowiedziałam się , że jeśli Dziecko nie lubi leżeć na brzuchu należy zgłosić się do fizjoterapeuty, Ala ma jutro pierwszą wizytę trzymajcie kciuki. 
Jeśli chcesz poczytać trochę więcej o odruchach noworodka http://polkamatkaa.blogspot.com/2013_11_01_archive.html

Wizyta u fizjoterapeuty - zespół napięcia mięśniowego


4 komentarze:

  1. My właśnie zostaliśmy skierowani na masaże. Mały wręcz nie cierpi leżenia na brzuchu a w dodatku główkę kieruje tylko w jedną stronę. Na codzień sama z nim ćwiczę, ale już ma 3 miesiące i nie możemy dalej zwlekać. Trzymamy kciuki również za was:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My już po pierwszym masażu. Nie było tak źle. Pani fizjoterapeutka dobrze się na tym zna i mały wprost ją uwielbia:) Muszę dodatkowo z małym w domku ćwiczyć, ale Pani powiedziała, że z wiekiem jak będzie rósł to wszystko się unormuje:)

      Usuń

Drogi Czytelniku, lubię z Tobą rozmawiać...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...