poniedziałek, 23 grudnia 2013

U lekarza z noworodkiem czyli jak czytać siatkę centylową

Dziś Alicja była pierwszy raz u lekarza. Podstawowe pytanie to czy waży prawidłowo?
Przybyło jej ponad kilo:) w miesiąc:)

Prawidłowy przyrost wagi w pierwszym roku dziecka wiadomo jest bardzo ważny, i dla rozwoju ruchowego, umysłowego i emocjonalnego. Dlatego zastanawiałam się czy dobrze karmię Moją Kruszynę. 

Po porodzie Moje Maleństwo ważyło 3310 g, jak nas wypisywali 3150 g. Wyczytałam, że noworodek po porodzie traci do ok 10 procent swojej wagi. Po kilku dniach zdrowe dziecko nadrabia straty i zaczyna dynamicznie przybierać na wadze.

W okresie niemowlęcym podczas każdej wizyty Maluch jest mierzony i ważony, sprawdza się obwód główki i klatki piersiowej, w ten sposób ocenia się jego rozwój. Spowolnienie wzrostu oznacza, że coś się dzieje niedobrego.Źródło: http://www.se.pl/Normy przyrostu wagi:

600 gramów miesięcznie w pierwszym kwartale
450-500 gramów miesięcznie w drugim kwartale
450-500 gramów miesięcznie w drugim półroczu.

Trzeba brać pod uwagę też indywidualne cechy dziecka. Ważny jest proporcjonalny rozwój. Dlatego, aby ocenić czy nas Szkrab rozwija się prawidłowo warto zapoznać się z siatkami centylowymi. Niestety dla mnie rozszyfrowanie tego graniczy z cudem:(

Znalazłam taka instrukcję obsługi siatki centylowej:

W zależności od płci, wieku i wzrostu, wagi czy obwodu główki trzeba wybrać odpowiednie miejsce na siatce.
Zakres między 3 a 97 centylem to norma. Poniżej 3 centyla zbyt małe wartości, powyżej 97 zbyt wysokie.

Jeśli waga naszego Dziecka jest na 25 centylu to oznacza, że 25 procent rówieśników jest od niego lżejszych, a 75 procent cięższych.

Gdy wzrost Dziecka jest na 90 centylu, to znaczy, że 10 procent rówieśników tej samej płci jest od niego wyższych, a 90 procent niższych.

50 centyl oznacza średnią.

Ważne - poniżej 10 centyla też zwróć uwagę na Malucha.
Dziecko powinno utrzymywać podobny przedział centylowy - jeśli Maluch ważył przez pierwsze miesiące życia stale na 75 centyl, a nagle plasuje się na 25 lub 10 centylu, to mimo że to wartości w normie, lekarz powinien przyjrzeć się Malcowi. Ważna jest dynamika wzrostu, czy nie hamuje, nie zwalnia.

Ważne jest też to czy poszczególne parametry: wzrost, waga, obwód główki pokrywają się ze sobą. Ważna też jest informacja czy Dziecko rozwija się proporcjonalnie nie ma np.: niedoboru masy w stosunku do wzrostu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku, lubię z Tobą rozmawiać...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...